Monika Jankovská zostáva naďalej vo väzbe

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá čelí obvineniam z trestných činov podplácania a prijímania úplatku v kauze Búrka, zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom v stredu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici.

Žiadosti o prepustenie z väzby sudkyne Denisy Cvikovej, ktorá mala byť súčasťou korupčnej schémy, súd, naopak, vyhovel. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry avizoval, že podá proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť. Podobný zámer avizoval aj advokát Moniky Jankovskej Peter Erdős. Definitívne tak o väzbe o dvoch súdkýň rozhodne až Najvyšší súd SR.

„Sudca žiadosť o prepustenie z väzby zamietol, komentovať to bližšie teraz nemôžem. Potrebujem sa podrobnejšie oboznámiť s písomným odôvodnením rozhodnutia,“ reagoval advokát M. Jankovskej. Podľa neho jeho klientka rozhodnutie prijala bez komentárov.

Advokát je presvedčený, že dôvody väzby v aktuálnom štádiu trestného konania už u nej nie sú. Ako po jej výsluchu konštatoval, kľúčoví svedkovia už boli vypočutí.

Fico chce mimoriadnu schôdzu o VSE

Smer-SD začal zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR v súvislosti s nevyužitím predkupného práva štátu pri predaji akcií Východoslovenskej energetiky (VSE). Podľa slov šéfa strany Roberta Fica, poslanci Smeru-SD majú pripravené otázky na podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

„Keďže minister hospodárstva Richard Sulík nereagoval na výzvy strany Smer-SD, na najbližšej schôdzi NR SR sme pripravení pýtať sa, prečo sa SR tak ľahko vzdala možnosti napraviť obrovské zlyhania Dzurindovej divokej privatizácie,“ uviedol R. Fico s tým, že ak takýto bod nebude zaradený do programu najbližšej schôdze, strana je pripravená zvolať mimoriadnu schôdzu.

Smer-SD podotkol, že Richard Sulík bez rozhodnutia vlády počas letných mesiacov nevyužil jedinečnú príležitosť na uplatnenie predkupného práva na 49 percent podielu VSE, čím by štát získal kontrolu nad touto energetickou spoločnosťou.

Výstavbu nájomných bytov čaká legislatívna zmena

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vytvorí so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) spoločnú pracovnú skupinu, ktorá pripraví zjednodušenie zákona o verejnom obstarávaní. Cieľom je okrem iného uľahčiť samosprávam výstavbu nájomných bytov. Nemá však ísť o skratky, ale o systémové riešenie v súlade s európskym právom, vyhlásil v stredu predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

„Môžem oznámiť, že sme vytvorili pracovnú skupinu, ktorá navrhne také úpravy v zákone, aby mestá a obce stavali nájomné byty tak, aby neboli šité na mieru, aby nedošlo k porušeniu zákona, aby sa naozaj o výstavbu týchto bytov mohlo reálne súťažiť,“ vyhlásil predseda ÚVO po spoločnom rokovaní so šéfom ZMOS-u Branislavom Trégerom.

Výstavba nájomných bytov nie je podľa M. Hliváka pre ÚVO novou témou a úrad už niekoľko rokov pracuje na tom, aby samosprávy neporušovali zákon.

„Žiaľ, to nám však nepomáha, o čom svedčia početné rozhodnutia, kde boli preukázané porušenia zákona o verejnom obstarávaní,“ dodal. Pokuty samosprávam za nesprávne obstarávanie sa v tomto roku už vyšplhali na 720-tisíc eur.

Bulharský premiér je pripravený odstúpiť

Bulharský premiér Bojko Borisov pripustil v stredu svoju rezignáciu z postu predsedu vlády, podmienkou však je pokračovanie súčasnej vlády. V Bulharsku sa už niekoľko týždňov konajú protivládne protesty požadujúce demisiu vlády.

„Budem pokračovať v rozhovoroch s koaličnými partnermi a navrhnem možnosti vrátane môjho odstúpenia a pokračovania vlády,“ vyhlásil premiér na stretnutí s priaznivcami svojej konzervatívnej strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB).

Od 9. júla sa v Sofii a ďalších bulharských mestách konajú najväčšie protivládne demonštrácie za posledné roky. Vláda premiéra Bojka Borisova, ktorá je pri moci od roku 2017, čelí obvineniam z korupcie, mafiánskych praktík a väzieb na oligarchov. Demonštranti žiadajú odstúpenie premiéra aj generálneho prokurátora Ivana Geševa.

„Som pripravený kedykoľvek odísť. Už som to spravil v minulosti a nechcem byť dôvodom napätia,“ povedal 61-ročný premiér, ktorý už dvakrát rezignoval z čela vlády.

Európa a Slovensko reagujú na bejrútsku katastrofu

Európska komisia v stredu v reakcii na ničivé výbuchy v bejrútskom prístave ponúkla Libanonu „svoju plnú podporu“ a ako prvý krok po žiadosti libanonských orgánov o pomoc aktivovala svoj mechanizmus v oblasti civilnej ochrany (CPM). Informoval o tom eurokomisár pre krízové situácie Janez Lenarčič.

„Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany teraz koordinuje naliehavé rozmiestnenie vyše 100 vycvičených hasičov s vozidlami, psami a výbavou, ktorí sa špecializujú na záchranné práce v mestskom prostredí. Budú spolupracovať s libanonskými orgánmi, aby pomohli pri záchrane ľudských životov,“ vyhlásil.

Svoju účasť podľa neho na tejto operácii už potvrdili Česká republika, Grécko a Holandsko. Pomoc prostredníctvom CPM ponúkli Francúzsko, Nemecko a Poľsko a ďalšie členské štáty už avizujú podobné kroky. Slovensko taktiež ponúklo pomoc v podobe 18-členného záchranárskeho tímu.