Koniec extajomníčky Jankovskej na krajskom súde

Monika Jankovská sa v piatok vzdala funkcie sudkyne krajského súdu v Bratislave. Oznámila to v liste adresovanom Kancelárii prezidenta SR.

Jankovská pôsobila do septembra 2019 ako štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD. Onedlho po návrate do sudcovského talára jej však bola funkcia sudkyne pozastavená.

Čelila kritike za to, že si údajne vymenila s Mariánom Kočnerom obžalovaným z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice niekoľko tisíc správ cez komunikátor Threema. Kočner ju v súkromnej komunikácii označil aj za svoju „opičku“.

Témami správ boli o. i. kauza zmeniek televízie Markíza a tiež ovplyvňovanie sudkýň Denisy Cvikovej, Zuzany Maruniakovej a Andrey Haitovej. M. Jankovská bola zadržaná v marci 2020 pri policajnej akcii Hmla. V súčasnosti čelí vo väzbe trestnému stíhaniu pre korupčnú trestnú činnosť. Komunikáciu z aplikácie Threema a akékoľvek kontakty s Kočnerom však naďalej odmieta.

Správa prezidentky rezonovala medzi politikmi

Dnešná správa prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky priniesla mnoho reakcií koaličných aj opozičných politikov.

Podľa predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme Rodina) prezidentkina správa bola vyvážená, dotkla sa všetkých tém i pálčivých otázok. Predseda parlamentu dodal, že hlava štátu jasne zhodnotila situáciu s predraženým procesom informatizácie a digitalizácie štátnej správy.

„Nefunguje to, odborníci jasne povedali už v minulosti, že sa to dalo urobiť za 200, 300, 400 miliónov a funkčne,“ dodal B. Kollár.

Podľa predsedu koaličnej Slobody a Solidarity Richarda Sulíka prejav o stave republiky triezvo zhodnotil súčasnosť a obsahoval vyhliadky do budúcnosti. Šéf rezortu hospodárstva taktiež privítal otvorenie otázky ekonomických následkov krízy.

R. Sulík súhlasí so Z. Čaputovou v tom, že sa treba pozerať dopredu. „Venujem sa oblasti podnikových technológií, a tu sa budeme snažiť hrať svetový prím,“ dodal.

Podľa opozičného poslanca Richarda Rašiho (Smer-SD) bolo veľmi silným momentom prejavu vyjadrenie nesúhlasu s formou voľby generálneho prokurátora. Na margo vyjadrení prezidentky o neefektívnom čerpaní eurofondov R. Raši priznal časť zodpovednosti za stav čerpacieho aparátu.

„Keby problémy neboli, nevznikol by ani Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu,“ uviedol. R. Raši bol v minulosti podpredsedom vlády a šéfom tohto úradu.

Predseda Smeru-SD Robert Fico na margo vystúpenia prezidentky vyhlásil, že by bol rád, keby prezidentka aj robila to, čo hovorí.

„Na jednej strane avizovala, že sa jej nepáči skrátené legislatívne konanie a zákony, ktoré nie sú riadne pripravené a prediskutované. Potom bez zaváhania podpíše ,špicľovací zákonʻ, ktorý prešiel v skrátenom legislatívnom konaní.“ povedal R. Fico.

Slovensko sa otvára voči Rakúsku a Maďarsku

Slovensko v piatok znovuotvorilo hranice s Rakúskom a Maďarskom. Všetky druhy dopravy medzi týmito krajinami tak od piatka môžu fungovať bez obmedzení. Od štvrtka je už povolená aj medzinárodná doprava s Českou republikou.

„Určite je to pozitívny signál aj pre všetkých dopravcov, ktorí tak budú môcť opäť naštartovať svoje služby pre ľudí, ktorí potrebujú cestovať za prácou či rodinami,“ uviedol šéf rezortu dopravy Andrej Doležal.

Ministerstvo dopravy informovalo, že všetky hraničné priechody fungujú bez obmedzení a jednotliví dopravcovia postupne obnovia spoje v najbližších dňoch. Železničná spoločnosť Slovensko už avizovala, že od 9. júna obnoví dennú medzištátnu diaľkovú a regionálnu prepravu na všetkých hraničných priechodoch s Českou republikou.

„V diaľkovej preprave začne od budúceho utorka jazdiť 48 vlakov a v regionálnej medzištátnej preprave to bude 45 vlakov denne,“ ozrejmil rezort dopravy.

Slovenským exportérom dochádza trpezlivosť

Na Slovensku vznikla nová platforma exportných firiem „Exportéri.sk“, do ktorej sa od marca zapojila už viac ako stovka malých a stredných podnikov. Firmy podporujúce iniciatívu sú nespokojné so slabou podporou štátu v čase koronakrízy a komplikovanými podmienkami získania pomoci.

„Ak slovenskú firmu definitívne nezloží kvantum náročného textu a prekliká sa na finálnu ponuku, tak už zostáva vybrať si iba z 57 ponúkaných možností,“ uviedol zakladateľ iniciatívy Lukáš Parízek.

Iniciatíva žiada, aby exportéri získali rýchlejšiu a objemnejšiu finančnú pomoc poskytovanú plošným spôsobom. Iniciatíva by chcela naopak selektovať konkrétne ponuky pre podnikateľov na základe ich obratu alebo segmentu podnikania.

Venezuelský opozičný politik na francúzskej ambasáde

Líder venezuelskej opozície a Európou uznávaný prezident Juan Guaidó sa má momentálne zdržiavať na francúzskom veľvyslanectve v Caracase. Podľa agentúry AFP to v piatok vyhlásil venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v januári prijal Juana Guaidóa v Elyzejskom paláci a na stretnutí zopakoval výzvu na zorganizovanie slobodných a transparentných volieb vo Venezuele.

Diplomatické zastupiteľstvá európskych krajín cítia od miestnych orgánov tlak spojený s poskytovaním azylu opozičným politikom. Jednu z jeho foriem zažilo francúzske zastupiteľstvo začiatkom mája, keď rezidenciu veľvyslanca odpojili od dodávok plynu a elektriny.

Predseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó sa 23. januára 2019 s odvolaním na ústavu vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely. Jeho cieľom je zosadenie prezidenta Nicolasa Madura a usporiadanie slobodných a transparentných volieb.

Opozičného lídra uznalo viac ako 50 krajín sveta vrátane Spojených štátov a európskych krajín. N. Maduro a jeho spojenci J. Guaidóa obviňujú, že je bábkou v rukách americkej vlády.