V hre je možnosť sprísnenia lockdownu, tvrdí Krajčí

Lockdown na Slovensku nezaberá a pacientov v nemocniciach stále pribúda, informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Pripustil preto možnosť ďalšieho sprísnenia zákazu vychádzania.

Riešenie vidí v sprísnení, ktoré by mohlo byť formou SMS správ. „Ľudia si pošlú SMS vzhľadom na nejakú výnimku, ktorú budú požadovať a centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas, ktorý budú potrebovať na tento úkon," uviedol šéf rezortu zdravotníctva.

Návrh ministra zdravotníctva skritizovali jeho koaliční partneri. „Nemusíme ísť hneď na najprísnejšiu a najdrastickejšiu kontrolu občanov," skonštatovala Veronika Remišová (Za ľudí). Podľa Jany Bittó Cigánikovej (SaS) by bolo užitočnejšie zlepšiť dohľadávanie kontaktov a vyhľadávať ohniská nákazy. Ku kritike sa pridali aj právnici, ktorí hodnotia tento krok ako hrubé prekročenie práva.

Marek Krajčí
Neprehliadnite

Súčasný lockdown na Slovensku nezaberá, v hre je aj možnosť jeho sprísnenia, tvrdí Krajčí

Česi budú vyrábať vakcínu proti Covidu-19

Očkovacia látka od spoločnosti Novavax, na ktorej sa podieľali českí vedci, by mala mať 90-percentnú účinnosť a mohla by sa začať používať už tento rok. Výhodou vakcíny je, že ju bude možné skladovať pri teplote, ktorá je dosiahnuteľná v bežnej chladničke.

Americká spoločnosť plánuje v tomto roku vyrobiť miliardu dávok a časť má pripadnúť českej NOVAVAX CZ. Keďže má Európska únia problém s nedostatkom vakcín, príchod ďalšej vakcíny by členským krajinám pomohol. Podľa premiéra Českej republiky by dodávky mohli začať v apríli, ale treba počítať aj s meškaním.

americký zdravotník druhé kolo očkovania proti koronavírusu, Southfield
Neprehliadnite

Česi budú vyrábať vakcínu proti Covidu-19. Na trh by sa mohla dostať už v apríli

Obvinení z akcie Mýtnik idú do väzby

František Imrecze, bývalý šéf finančnej správy, bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom sudca Špecializovaného trestného súdu, verdikt ale nie je právoplatný. Juraj Gavalec, obhajca obžalovaného doplnil, že dôvodom je kolúzna a pokračovacia väzba. S rozhodnutím sa nestotožňujú a podali sťažnosť.

Do väzby putuje aj Peter Brhel, brat oligarchu Jozefa Brhela. „Dôvodom väzby u obvineného Petra Brhela je obava z ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba. Obvinený podal proti rozhodnutiu sťažnosť, prokurátor sa vyjadrí v zákonnej lehote," doplnila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Vzatý do väzby bol vzatý aj bývalý šéf IT sekcie finančnej správy Milan Grega, u ktorého je dôvodom rovnako ako u P. Brhela, obava z ovplyvňovania svedkov. Okrem nich súd poslal do väzby aj Janu Rovčaninovú.

Na snímke obvinených v kauze Mýtnik privádzajú na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku 31. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Obvinený Peter Brhel z akcie Mýtnik ide tiež do väzby

Pfizer/BioNTech navýšia dodávky vakcín

Spoločnosti Pfizer a BioNTech chcú od polovice februára zvyšovať počty vakcín dodávaných do krajín Európskej únie. Do konca marca chcú dodať pôvodne plánované množstvo. V druhom štvrťroku potom štáty EÚ dostanú o 75 miliónov dávok viac, než počítala pôvodná dohoda.

Vakcína vyrábaná americkou a nemeckou firmou je prvou látkou, ktorú začali štáty EÚ používať. V polovici januára však jej výrobcovia oznámili, že obmedzia produkciu a distribúciu. Riaditeľ nemeckej firmy Sierk Poetting oznámil, že sa obe spoločnosti chystajú zvýšiť dodávky od týždňa začínajúceho 15. februárom a počas prvého štvrťroka dodať sľúbené množstvo vakcín.

Na snímke očkovanie proti vírusu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre
Neprehliadnite

Pfizer/BioNTech navýšia dodávky vakcín. Do konca marca chcú dodať pôvodne plánované množstvo

Celoročná strata Ryanairu bude rekordná

Írska letecká spoločnosť oznámila za 3. štvrťrok súčasného finančného roka stratu a varovala pred rekordnou stratou vo výške takmer jednej miliardy eur za celý rok. Ryanair predpovedá v súčasnom roku čistú stratu od 850 až 950 miliónov eur. To je asi päťkrát viac ako doterajší rekord počas hospodárskej krízy v roku 2009.

„Rok 2020/2021 bude najnáročnejším rokom v 35-ročnej histórii spoločnosti Ryanair," uviedli aerolínie. Obmedzenia spojené s covidom viedli k zníženiu počtu cestujúcich za posledné tri mesiace o 78 percent na 8,1 milióna osôb. Tržby sa v 3. štvrťroku prepadli o 82 percent na 340 miliónov eur. Tržby konkurenčného EasyJetu klesli v rovnakom období o 88 percent a Wizz Air o 77 percent.

Ryanair si objednal 75 lietadiel Boeing 737 MAX, čo bolo najväčšia objednávka od uzemnenia týchto strojov. Európska únia v januári povolila návrat lietadiel do prevádzky. Spoločnosť očakáva, že dostane najmenej 24 z objednaných lietadiel, aby ich mohla použiť počas kľúčovej letnej sezóny.

Ryanair
Neprehliadnite

Ryanair vykázal za 3. kvartál stratu, tá celoročná bude rekordná