Hranice s Českom a Rakúskom sa nezavrú

Premiér Igor Matovič oznámil, že hranice medzi Slovenskom, Českou republikou a Rakúskom zostávajú otvorené. Apeloval na zodpovednosť občanov, nosenie rúšok je podľa neho kľúčový nástroj v boji proti koronavírusu. I. Matovič rakúsky kancelár Sebastian Kurz a český premiér Andrej Babiš sa na spoločnom stretnutí zhodli v potrebe udržania otvorených hraníc. 

„Tento boj naozaj vyhráme vtedy, keď budeme spoločne zodpovední. Keď si uvedomíme, že sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii,“ vyhlásil slovenský premiér.

S. Kurz sa v súvislosti s cestovaním medzi Slovenskom, Českom a Rakúskom vyslovil za „koordinovaný a lepšie dohodnutý“ postup. A. Babiš taktiež varoval pred negatívnym vplyvom na cestovný ruch v prípade obmedzenia voľného cestovania. V Českej republike od štvrtka platí povinné povinné nosenie rúšok vo všetkých vnútorných priestoroch.

35. rokovanie vlády SR
Neprehliadnite

Hranice medzi SR, Českom a Rakúskom zostávajú otvorené, uistil Matovič

Vážny končí vo funkcii riaditeľa Sociálnej poisťovne

Ľubomír Vážny je v súčasnosti aj poslancom parlamentu za stranu Smer-SD. Vo funkcii riaditeľa Sociálnej poisťovne ho nahradí Juraj Káčer. Minister práce Milan Krajniak totiž predložil návrh na jeho odvolanie s odôvodnením, že porušil povinnosti generálneho riaditeľa v spojení so zásahom do oprávnení dozornej rady poisťovne pri verejnom obstarávaní, ktoré vyhrala firma Bonul. 

Ľ. Vážny obišiel totiž v rozhodovaní o pridelení zákazky, ktorú vyhrala firma Bonul, dozornú radu, a tým jej podľa rezortného ministra znemožniť realizovať jej zákonnú kompetenciu. Odvolanie Ľubomíra Vážneho bude aj predmetom súdneho skúmania. Celú situáciu kritizuje predseda Smeru-SD Robert Fico, podľa ktorého sa odvolanie uskutočnilo nedôstojne. Tiež sa mu nepáči, že vláda hneď aj zvolila Vážneho nástupcu, a to bez výberového konania.

mimoriadna schôdza NR SR
Neprehliadnite

Ľubomír Vážny končí vo funkcii generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne

Situácia s brexitom sa komplikuje

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová varovala Veľkú Britániu, že navrhované zmeny v dohode o brexite by v prípade ich schválenia boli porušením medzinárodného práva. Britská vláda totiž zverejnila návrh zákona o vnútornom trhu, ktorý podľa tamojších médií umožňuje kabinetu ignorovať časti záväznej brexitové dohody. 

Von der Leyenová vyjadrila svoje znepokojenie aj na sociálnej sieti Twitter. „Bolo by to porušením medzinárodného práva a podkopalo by to dôveru,“ napísala a dodala vetu v latinčine „pacta sunt servanda“, čo v preklade znamená „dohody sa musia dodržiavať“.

Vzniknutá situácia sa nepáči ani írskemu premiérovi Micheálovi Martinovi. Ten vyslovene kritizuje kroky vlády Spojeného kráľovstva pod vedením premiéra Borisa Johnsona. Vyjadril sa, že ak Británia neuvedie do praxe celú plánovanú brexitovú dohodu, bude výsledok rokovaní o budúcej obchodnej dohode neplatný.

JB 24 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli 8. septembra 2020. Leyenová v utorok predpoludním oznámila personálne zmeny v kolégiu komisárov, ktoré nastali po demisii doterajšieho eurokomisára pre obchod Phila Hogana. Nová írska eurokomisárka Mairead McGuinnessová bude mať na starosti finančnú politiku Európskej únie a za európsku obchodnú politiku EÚ bude zodpovedať výkonný podpredseda EK Valdis Dombrovskis z Lotyšska. Hog
Neprehliadnite

Podľa Von der Leyenovej by zmeny v dohode o brexite by porušili medzinárodné právo

Trať z Bratislavy do Kútov zmodernizujú

Železnice Slovenskej republiky  v stredu uzavreli zmluvu na modernizáciu železničnej trate medzi Devínskou Novou Vsou a slovensko-českou štátnou hranicou. Projekt obsahuje modernizáciu dvoch traťových úsekov a implementáciu európskeho systému riadenia jazdy vlakov na úseku železničnej trate Bratislava – Kúty – štátna hranica Slovenska a Česka. 

„Železničná doprava bola u nás dlhodobo podfinancovaným sektorom. Vďaka možnosti zaplatiť modernizáciu železníc z európskych peňazí, ktoré môžeme získať v najbližších rokoch na zelené projekty, sa to, dúfam, zmení. Na Slovensku je mnoho tratí, ktoré potrebujú nutne modernizáciu," vyhlásil minister dopravy Andrej Doležal. 

Železnice chcú zabezpečiť prepojenie európskych regiónov modernou a kvalitnou sieťou podľa medzinárodne dohodnutých technických parametrov. Taktiež by sa mali skrátiť jazdné časy, obmedziť hluk a zredukovať znečistenie ovzdušia. Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Miloslav Havrila podotkol, že je v prioritnom záujme ŽSR čím skôr začať s implementáciou projektu. 

Prevezie vás aj lokomotíva Hurvínek.
Neprehliadnite

ŽSR podpísali zmluvu na modernizáciu trate pri Devínskej Novej Vsi

Trestné oznámenie pre konkurz majetku Bašternáka

Okresný úrad Bratislava podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie týkajúce sa priebehu konkurzu na majetok odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka. Trestné oznámenie sa vzťahuje na podozrenia zo spáchania trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, marenia konkurzného konania, poškodzovania veriteľa, zneužitia právomocí a marenia úlohy verejným činiteľom.

S majetkom odsúdeného podnikateľa sa podľa okresného úradu nakladalo spôsobom, ktorým bol „prinajmenšom sčasti zmarený alebo podstatne sťažený výkon trestu prepadnutia majetku“. Po zhodnotení situácie sa rezort vnútra rozhodol využiť externé právne služby.

Okresný úrad v júni zablokoval Bašternákov majetok, ktorý bol prevedený na jeho príbuzných a iné osoby a následne s ním zakázal akúkoľvek manipuláciu. Vtedajšia správkyňa Lenka Ivanová odporovacie žaloby nikdy nepodala s odôvodnením, že počas konkurzu neboli splnené hmotnoprávne podmienky na uplatnenie odporovacieho práva.

Svadba Branislava Zahradnika so svojou snubenicou Danielou Schultzovou na Donovaloch
Neprehliadnite

OÚ Bratislava podal trestné oznámenie pre konkurz majetku Bašternáka