Krajčí a Mikas sa obávajú otvorenia škôl

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling priniesol na rokovanie ústredného krízového štábu plán návratu žiakov do škôl. Z návrhu vyplýva, že ministerstvo dohodlo hranicu pretestovaných 70 percent, ktorá by stačila na to, aby sa škola otvorila. Podľa ministrových slov je zlom v jeho trpezlivosti na konci.

Stanovenú hranicu kritizuje minister zdravotníctva Marek Krajčí. Uviedol, že keď sa v jeden deň pretestuje akákoľvek skupina antigénovými testami, napríklad deti v školách, na druhý deň môže byť situácia úplne iná. „Z tohto dôvodu, keď otvoríme školy a budeme nejakým spôsobom zmierňovať kritériá pretestovania detí a rodičov, tak v podstate uvoľníme plombu a v školách sa nám to začne šíriť," povedal. Riešením je podľa neho testovanie celej populácie. To, že návrat detí do škôl môže zhoršiť situáciu, si myslí aj hlavný hygienik SR Ján Mikas. K plánu návratu detí do škôl má hlavný hygienik viacero otázok.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku v piatok 27. novembra 2020
Neprehliadnite

Pri otvorení škôl sa určite zhorší epidemiologická situácia, uviedol Krajčí

Firmy Pfizer a BioNTech požiadali EÚ o schválenie vakcíny

Spoločnosti Pfizer a BioNTech odovzdali svoju očkovaciu látku proti ochoreniu Covid-19 na núdzové schválenie Európskej liekovej agentúre (EMA). Cieľom je sprístupniť vakcínu v Európe do konca roka. Obe spoločnosti sa tak zaradili k americkej firme Moderna, ktorá už tiež poslala žiadosť.

EMA oznámila, že zvolá mimoriadne zasadnutie, kde bude rozhodovať o podmienečnom schválení očkovacej látky. ,,Ak budú odovzdané údaje dostatočné na posúdenie kvality, účinnosti a bezpečnosti vakcíny, EMA... ukončí hodnotiaci proces už počas mimoriadneho zasadnutia, naplánovaného najneskôr na 29. decembra," uviedla vo vyhlásení EMA. Tak ako Moderna, aj spoločnosti BioNTech a Pfizer požiadali o schválenie tiež americký Úrad pre potraviny a lieky.

vakcína
Neprehliadnite

Firmy Pfizer a BioNTech požiadali EÚ o schválenie svojej vakcíny proti Covid-19

Obžalovaná Zsuzsová tvrdí, že vraždu Basternáka si neobjednala

Alena Zsuzsová, obžalovaná v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, odmieta vinu a tvrdí, že jej obžaloba sa nezakladá na pravde. V úvode svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici povedala, že jej obvinenie je založené na zavádzajúcej výpovedi svedka Zoltána Andruskóa.

Odmieta aj motív vraždy, ktorým má byť politická rivalita a pripomína, že Basternáka pred jeho domom zavraždili mesiac po parlamentných voľbách v roku 2010. A. Zsuzsová spochybnila aj výpovede viacerých svedkov. „Celé je to postavené na tom, že Andruskó vypovedal a potreboval úľavy. Je to aj vo veci Kuciak dokázané a preukázané," poznamenal obhajca Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry. Obžaloba okrem A. Zsuzsovej, ktorá mala byť sprostredkovateľkou vraždy, viní Vladimíra Mosnára a objednávateľa Romana Ostružlíka.

Súdne pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na snímke je obžalovaná Alena Zsuzsová.
Neprehliadnite

Obžalovaná Alena Zsuzsová tvrdí, že vraždu Basternáka si nikdy neobjednala

Ekonomika na Slovensku klesne o vyše šesť percent

Slovenská ekonomika v roku 2020 klesne o 6,3 percenta. Na budúci rok ožije a vzrastie približne o 2,7 percenta. Uviedla to vo svojej najnovšej prognóze Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

OECD predpovedá, že na Slovensku sa spotreba bude postupne zotavovať vďaka vyššiemu disponibilnému príjmu, zlepšeniu podmienok na trhu práce a zvýšeniu dôvery domácností v súvislosti s vyhliadkami na účinnú vakcínu proti ochoreniu Covid-19. OECD okrem iného predpovedá Slovensku v tomto roku nezamestnanosť na úrovni 6,8 percenta, v roku 2021 jej zvýšenie na 7,4 percenta a v roku 2022 pokles späť na 6,8 percenta. Vládny dlh sa podľa prognózy zvýši tento rok na 58,4 percenta HDP zo 48,53 percenta HDP v minulom roku.

Euro
Neprehliadnite

Slovenská ekonomika klesne tento rok o 6,3 percenta, budúci rok ju čaká rast

Sulíkovo riešenie koronakrízy je najdôveryhodnejšie, vyplýva z prieskumu

Agentúra AKO vykonala exkluzívny prieskum pre TREND s cieľom zistiť dôveryhodnosť vládnych politikov a ich riešení koronakrízy. Prieskum bol robený na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov. Vyplýva z neho, že premiér Igor Matovič nenaplnil očakávania spojené s riadením krajiny. Viac ako 60 percent opýtaných tvrdí, že očakávania nenaplnil vôbec alebo len málo.

Čo sa týka dôveryhodnosti politikov, minister financií Richard Sulík skončil na prvom mieste a je dôveryhodný pre 58 percent opýtaných a nedôveryhodný pre tretinu z nich. Na druhom mieste sa umiestnil minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý je dôveryhodný pre polovicu opýtaných. Opoziční politici boli pre respondentov viac nedôveryhodní ako dôveryhodní.

Igor Matovič, Richard Sulík tlačová konferencia
Neprehliadnite

Exkluzívny prieskum: Matovič nezvláda riadenie. Sulíkovo riešenie covidu je najdôveryhodnejšie