Budú žiaci najväčšími porazenými krízy?

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) chce v nasledujúcich dňoch osloviť ostatné koaličné strany v súvislosti s otázkou otvárania škôl. Tvrdí, že najväčšími porazenými tejto krízy môžu byť práve žiaci. B. Gröhling však oficiálne vyjadrenie zo štvrtkového zasadnutia epidemiológov zatiaľ nepozná. 

Rozhodnutie o otvorení škôl by vraj nemalo byť iba na ministrovi školstva. Myslí si však, že celý druhý stupeň základných škôl a stredoškoláci by sa mali do škôl vrátiť čo najskôr. Pričom avizoval, že na ministerstve majú pripravený koncept na návrat do škôl. Ministerstvo chce okrem semaforu pridať aj mobilné jednotky v rámci pretestovania. Vytvárať by ich mali vyššie územné celky.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vyčlenilo dotáciu v celkovej výške 750.000 eur na vybavenie školských jedální. Jednotlivé jedálne môžu získať dotáciu od 3000 do 5000 eur na nákup umývačiek riadu, chladiacich boxov, konvektomatov, ale aj ďalších pomôcok, ktoré uľahčia prácu kuchárkam, informoval minister školstva Branislav Gröhling (na snímke) počas návštevy Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. FOTO TASR - Henrich Mišovič, 16. októbra 2020
Neprehliadnite

Gröhling ide proti Matovičovi, apeluje na otváranie škôl

Takmer milión zaočkovaných

Čínska farmaceutická firma Sinopharm Group oznámila, že očkovanie jej experimentálnou vakcínou proti novému typu koronavírusu podstúpilo už takmer milión ľudí. Riaditeľ firmy Liou Ťing-čen však konkrétny údaj neuviedol. „Nedostali sme ani jednu správu o závažnej nežiaducej reakcii a len u niektorých ľudí sa vyskytli mierne príznaky,“ komentoval výsledky Liou. Firma zatiaľ neposkytla žiadne jasné vedecké dôkazy o účinnosti tejto vakcíny. 

Vývoj vakcíny napreduje míľovými krokmi. Taktiež Americký farmaceutický koncern Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech majú v pláne požiadať americký úrad na kontrolu potravín a liekov FDA (Food and Drug Administration) o povolenie na núdzové použitie pre svoju vakcínu. Tento krok oznámili po tom, čo konečná analýza údajov tretej fázy klinických testov ukázala až 95-percentnú účinnosť. Vakcína americkej farmaceutickej firmy Moderna má taktiež 94,5-percentnú účinnosť.

WA 22 Peking - Zamestnankyňa kontroluje ampulku s experimentálnou vakcínou SARS CoV-2 na ochorenie COVID-19, ktorú vyrába farmaceutická firma  SinoVac vo svojom závode Pekingu 24. septembra 2020.  Čínske farmaceutické firmy ponúkajú od júla tri experimentálne vakcíny. Dve z nich vyvinula firma Sinopharm Group a tretiu Sinovac Biotech. Štvrtú vakcínu, ktorú používa čínska armáda, vyvinula firma CanSino Biologics. FOTO TASR/AP 

A worker inspects vials of SARS CoV-2 Vaccine for COVID-19 produced b
Neprehliadnite

Čínskou vakcínou proti Covid-19 zaočkovali už takmer milión ľudí

Smerom-SD proti prúdu

Opozičná strana Smer-SD sa plánuje obrátiť na Ústavný súd (ÚS) SR v prípade, že bude ďalšie celoplošné testovanie a nebude dobrovoľné. Strana podľa jej predsedu Roberta Fica hovorí „povinnému testovaniu jasné nie“.

Obmedzenia je možné podľa Fica vytvárať len vo vzťahu k ľuďom, ktorí sú infikovaní, chorí, alebo ku kategóriám ľudí, ktorí sú potrební pri boji s pandémiou. Podpredseda Smeru-SD Ladislav Kamenický zasa na tlačovej konferencii hovoril o nezmyselnosti núdzového stavu. „Núdzový stav dnes nepotrebujeme,“ komentoval. Pre ekonomiku bude mať podľa neho fatálne dôsledky.

Smer-SD chce svoje antipatie voči vláde prejaviť aj iniciatívou referenda o predčasných parlamentných voľbách. Potrebuje na to 30 poslaneckých podpisov, momentálne ich má k dispozícii 26.

Robert Fico brífing po poslaneckom grémiu
Neprehliadnite

Smer-SD celoplošné testovanie odmieta. Nevylučuje zapojiť Ústavný súd

Kliment: Prokuratúra je v kríze

Členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR aj v piatok pokračovali vo vypočúvaní kandidátov na generálneho prokurátora. O post šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR má záujem sedem uchádzačov, z nich troch vypočuli vo štvrtok. V piatok boli na rade Juraj Kliment, Ján Šanta, Rastislav Remeta a Maroš Žilinka.

Parlament má voliť nového generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne na budúci týždeň. Podľa jedného z kandidátov, Juraja Klimenta, sa prokuratúra nachádza v kríze a vo vedení potrebuje krízového manažéra. Podotkol, že GP dostala poslednú šancu, aby do jej vedenia prišiel niekto zvonka a urobil zmeny, inak by už podľa neho ostala len možnosť inštitucionálnej zmeny. Voľba GP je podľa návrhu programu schôdze naplánovaná na stredu 25. novembra. Po zvolení menuje šéfa GP SR prezidentka SR.

Na snímke poslanci parlamentu si uctili minútou ticha úmrtie 48-ročného lekára z Oravy, ktorý podľahol na ochorenie Covid-19 pred začiatkom 16. schôdze parlamentu v Bratislave v utorok 20. októbra 2020. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Ústavnoprávny výbor pokračuje vo vypočúvaní kandidátov na šéfa GP

ĽSNS prichádza o členov

Z opozičnej strany Ľudová strana Naše Slovensko odchádzajú niekoľkí členovia, ktorí však nie sú poslancami. Z politiky sa odísť nechystajú. Avizovali založenie vlastnej novej strany s názvom Slovensko ide ďalej – jednota pronárodných síl. ĽSNS ich rozhodnutie vraj rešpektuje. 

Jedným z odídencov je Vladimír Zeman, ktorý bol počas Mečiarovej vlády krajským šéfom HZDS v Bratislavskom kraji. Po rozpade hnutia sa pridal k ĽSNS. Spolu s ním odišli zo strany aj Allan Gavač a Marian Bauman. Rozpusteniu predtým čelila aj samotná strana kotlebovcov. Návrh podal svojho času generálny prokurátor Jaromír Čižnár na základe viacerých podnetov. Jeho argumenty však napokon zhodil zo stola najvyšší súd.

Na snímke poslanec NR SR Marian Kotleba (ĽSNS)
Neprehliadnite

Kotlebovi sa rozpadá strana. Odídenci zakladajú nové hnutie