Čínska vakcína je žiadaná 

Experti varovali pred látkami, ktoré neprešli štandardným testovaním na zhodnotenie svojej bezpečnosti. Napriek tomu však vyvoláva vakcinácia v Číne medzinárodný záujem. Čínske farmaceutické firmy ponúkajú tri experimentálne vakcíny. Dve z nich vyvinula Sinopharm Group a tretiu firma Sinovac Biotech. Štvrtú vakcínu, ktorú používa čínska armáda, vyvinula firma CanSino Biologics.

Peking nezverejnil počet ľudí, ktorým bola vakcína podaná. Firmy však hovoria o „desiatkach tisíc ľudí“. Očkovanie vraj prebieha bezproblémovo. “Nikto, kto bol doteraz zaočkovaný, neochorel,“ uviedla hlavná odborníčka na biologickú bezpečnosť v čínskom centre pre kontrolu a prevenciu chorôb Kuej-čen Wu. Podľa viceprezidenta Sinopharmu záujem o nákup dovedna 500 miliónov dávok vakcíny prejavili viaceré krajiny. 

Ľudia v Pekingu
Neprehliadnite

Spustilo sa očkovanie proti koronavírusu, podstúpili ho tisícky ľudí

NAKA opäť zabojovala proti korupcii

Národná kriminálna agentúra (NAKA) koordinovane zasahovala na viacerých miestach v Bratislave. Protikorupčná akcia nesie krycie meno Contract. Obvineným hrozí väzenie na viac ako dvanásť rokov.

Obvinení údajne zamýšľali podplatiť štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Martina Fecka z OĽaNO. Ponúkali mu 60-tisíc eur. To predstavuje päť percent z hodnoty zákazky na IT systém pre štát. Martin Fecko s políciou spolupracoval a k odovzdaniu úplatku nedošlo.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) spustila na strednom Slovensku rozsiahlu akciu s názvom Plevel. Akcia súvisí s korupčnou trestnou činnosťou. Na snímke zásah NAKA pred domom bývalého žilinského krajského sudcu Pavla. P v Žiline dňa 14. septembra 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

NAKA zasahuje proti korupcii na viacerých miestach v Bratislave

Ursula von der Leyenová zhodnotila chod EÚ

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v prejave hovorila o princípoch právneho štátu i zahraničnej politike. Komentovala, že je potrebné zabezpečiť, aby bola EÚ lepšie pripravená na budúce krízy a vedela reagovať na cezhraničné zdravotné hrozby. Taktiež vyzvala členské štáty EÚ na vytvorenie silnejšej únie v oblasti zdravotníctva. 

Jej slová komentoval aj slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, ktorý súhlasí s dôrazom Ursuly von der Leyenovej na princípy právneho štátu. Ocenil aj jej výzvy na silnejšiu spoločnú zahraničnú politiku. 

Vo svojom prejave nezabudla spomenúť ani celosvetovú pandémiu. V tejto súvislosti zdôraznila potrebu užšej spolupráce. „Ľudia v Európe ešte vždy trpia,“ vyhlásila.

WA 6 Bled - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas panelovej diskusie na Bledskom strategickom fóre v Slovinsku v pondelok 31. augusta 2020. FOTO TASR/STA - Tamino PetelinsekBled, Festivalna dvorana.
Strateski forum Bled 2020.
Panel zunanjih ministrov.
Slovaski zunanji minister Ivan Korcok.
Neprehliadnite

Minister Korčok podporil predsedníčku Európskej komisie Leyenovú

Rusko vyslalo do Bieloruska vojenskú delegáciu

Podľa bieloruského ministerstva chcú obe krajiny „prediskutovať otázky bilaterálnej vojenskej spolupráce“. Iné informácie ministerstvo neponúklo. V Bielorusku už vyše mesiaca prebiehajú protesty proti výsledkom augustových prezidentských volieb. Podľa opozície boli totiž zmanipulované. 

V krajine momentálne prebiehajú spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenia s kódovým označením Slovanské bratstvo 2020. Rusko na žiadosť prezidenta Alexandra Lukašenka vytvorilo záložnú policajnú jednotku. Tá má byť nasadená v prípade, ak by sa situácia počas demonštrácií v Bielorusku „vymkla spod kontroly“.

WA 16 Minsk - Bieloruskí podporovatelia opozície počas
Neprehliadnite

Rusko je na strane Lukašenka. Do Minska už pricestovala ruská vojenská delegácia

Je Facebook monopolom? 

Americká Federálna obchodná komisia (FTC) zvažuje protimonopolnú žalobu na internetovú spoločnosť Facebook. FTC už rok vyšetruje, či sociálna sieť neporušuje hospodársku súťaž. Konečné rozhodnutie, či bude žaloba skutočne podaná, však zatiaľ nepadlo.

Minulý rok v lete vymerala Facebooku FTC rekordnú pokutu 5 miliárd dolárov za porušenie ochrany súkromia. Kritici upozorňujú, že z aplikácie Instagram a WhatsApp mohli byť vážni konkurenti Facebooku. V súčasnosti však patria obe pod Facebook. Vyšetrovanie FTC sa preto sústredí na toto zlúčenie. 

facebook
Neprehliadnite

Spoločnosť Facebook by sa mohla stáť terčom žaloby