Vášnivé prejavy pri odvolavaní Matoviča

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) počas stredajšej parlamentnej schôdze k návrhu na jeho odvolanie označil odôvodnenie návrhu za veľmi slabé. Predkladateľom by mal byť podľa predsedu vlády niekto „absolútne čistý“. Predkladateľovi návrhu Jurajovi Blanárovi (Smer-SD) pripomenul kauzu predraženého CT v Žilinskom kraji, kde je županom.

Igor Matovič opakovane vytýkal kauzy bývalej vlády a rozkrádanie štátu. Podotkol, že ak súčasná vláda ostane pevná a súdržná, dokáže ochrániť verejné financie od rozkrádania stranami bývalého kabinetu. Vyzval koaličných poslancov, aby pri jeho odvolávaní hlasovali podľa svojho svedomia. V pléne svoje myšlienky prednášal viac ako hodinu a pol.

Bývalý premiér a nezaradený poslanec Peter Pellegrini skritizoval Igora Matoviča za nedostatočný výkon v domácej, aj v zahraničnej politike. V podobnom duchu sa vyjadrovali aj poslanci Smeru-SD Robert Fico a Juraj Blanár, ktorí ho obvinili z kariéry postavenej na manipulácii a klamstve.

Polemika pri výške trestu za vraždu Jána Kuciaka

Podľa splnomocnenca poškodených Daniela Lipšica, v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice sú splnené podmienky na doživotný trest. Na konci svojej záverečnej reči uviedol, že dúfa v spravodlivý trest. Výšku trestu však môže navrhnúť len prokurátor a ten navrhol obžalovaným 25-ročné väzenie.

D. Lipšic sa vo svojej reči opieral o usvedčujúce výpovede Zoltána Andruskóa, sledovanie novinárov „komandom“ Petra Tótha a motív skutku. Aj keď spolupracujúci obvinení nemajú „čistú minulosť a krištáľovočistý charakter“, advokát pripomenul, že Andruskóove výpovede sú v súlade s viacerými dôkazmi vrátane komunikácie Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. Má ísť o dôkazy, o ktorých existencii v čase výpovede nemohol vedieť Z. Andruskó ani polícia.

Daniel Lipšic taktiež nepovažuje za náhodu, že sa sledovanie novinárov začalo v roku 2017. Upriamil pozornosť na vtedy prebiehajúcu kauzu Čistý deň, v ktorej sa angažoval aj Marian Kočner.

„Môj dom aj moja rodina bola sledovaná už v prvej polovici júna 2017,“ doplnil.

Prebyrokratizované žiadosti v gastrobiznise

Väčšina podnikateľov v gastrobiznise sa nedostane k štátnej pomoci spojenej s pandémiou koronavírusu. Toto tvrdenie je potvrdené zisteniami z prieskumu „Ako je na tom gastro po znovuotvorení“iniciatívy Pomoc pre gastro na vzorke takmer 500 majiteľov reštaurácií, jedální a iných gastroprevádzok.

Podnikatelia v tomto sektore upozorňujú najmä na byrokratickú náročnosť pri žiadaní o finančnú podporu. Zároveň zdôrazňujú potrebu zníženia administratívnej záťaže a predovšetkým sociálnych odvodov.

Z prieskumu vyplynulo, že až 57 percent podnikateľov nepožiadalo o príspevok na nájomné a 67 percentám podnikateľov by najviac pomohlo zníženie administratívnej záťaže. Takmer polovica opýtaných vyjadrila obavy spojené so znížením príjmov po zdobrovoľnení gastrolístkov.

„Celý proces žiadania o podporu je taký komplikovaný, že jednoducho nemajú kapacity, aby sa o ňu uchádzali, ak si uvedomíme, že musia riešiť existenčné problémy. A aj tí podnikatelia, ktorí o podporu požiadali, sa doteraz refundácie napríklad za nájomné v marci nedočkali,“ priblížila Magdaléna Koreny z iniciatívy Pomoc pre gastro.

Vallo posúdi zámer prestavby Istropolisu

Primátor Bratislavy Matúš Vallo upozornil, že budova Domu odborov Istropolis na bratislavskom Trnavskom mýte nie je vedená v zozname pamiatok a nevzťahuje sa na ňu žiadna špeciálna ochrana. Primátor zdôraznil, že budovu mesto nikdy nevlastnilo a nemá žiadne právne prostriedky, ako zbúraniu Istropolisu zabrániť.

„O predaji Istropolisu sa hovorilo od roku 1999, keď stratil status kultúrneho centra a roky sa nenašiel nik, kto by odborárom ponúkol pre nich dostatočnú sumu. Pritom už pri predaji budovy v roku 2017 muselo byť každému zrejmé, že nový vlastník ju bude chcieť zbúrať,“ povedal M. Vallo.

Ako tvrdí, hlavnému mestu developera doteraz nepredložil zámer na projekt Nový Istropolis so žiadosťou o jeho posúdenie. Primátor deklaruje, že po jeho doručení budú odborné útvary magistrátu posudzovať súlad zámeru so zásadami a regulatívmi územného plánu mesta.

Na mieste súčasného domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte by mohol v budúcnosti vyrásť projekt Nový Istropolis. Do lokality má priniesť moderné multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou tritisíc miest na sedenie.

Nová strana presadzuje odchod Talianska z EÚ

Nezávislý taliansky senátor Gianluigi Paragone založil novú politickú stranu, ktorej zámerom je dosiahnutie vystúpenia Talianska z Európskej únie.

K založeniu strany nazvanej „Žiadna Európa pre Taliansko – Italexit s Paragonem" došlo len niekoľko dní po tom, ako lídri EÚ dospeli na summite v Bruseli k dohode o záchrannom balíku pre ekonomiky zasiahnuté pandémiou nového koronavírusu.

Senátor ohlásil vznik strany v stredu, dva dni po tom, ako sa Londýne stretol s lídrom Strany brexitu Nigelom Farageom, ktorý bol jednou z kľúčových postáv v procese odchodu Veľkej Británie z EÚ.

G. Paragone poukázal na výsledky prieskumu inštitútu Piepoli z konca júna, podľa ktorého približne sedem percent Talianov by vo voľbách hlasovalo za stranu presadzujúcu odchod krajiny z EÚ.