Ani licencia udelená Národnou bankou Slovenska (NBS) neznamená, že nebankovka dôsledne dodržiava zákon. Upozorňuje na to sama centrálna banka. Tá musela udeliť licenciu každému subjektu, ktorý splnil legislatívne požiadavky.

V rámci mystery shoppingu vystupovali vyškolení agenti v pozícii naivných klientov a naplno tak umožnili nebankovkám realizovať neetické a nekalé praktiky. NBS kontrolovala pôžičkové firmy len nedávno a sankčné konanie ešte neukončila. Aj preto žiadnu spoločnosť nemenovala. Vzhľadom na závažnosť pochybení sa však rozhodla klientov upozorniť.

Na čo si majú dávať spotrebitelia najväčší pozor? Tu sú najčastejšie sa opakujúce previnenia nebankoviek:

1. Povedzte, že zarábate viac!

Aby mohli nebankovky požičiavať spotrebiteľské úvery, musia si overiť, či klient bude schopný splácať. Výsledky prieskumu potvrdili , že v praxi to všetky nerobia. Podľa NBS aj preto, aby mohli poskytnúť čo najviac úverov a ak spotrebiteľ úver nespláca, tak mu veriteľ siahne na majetok.

Zaujímavým prípadom bolo, keď pracovník nebankovky odporučil klientovi, aby nepravdivo uviedol vyšší príjem. „Ak vznikne následne problém so splácaním, v nevýhode bude spotrebiteľ, nie nebanková spoločnosť, lebo spotrebiteľ uviedol nepravdivú výšku príjmu,“ upozorňuje NBS a radí: 

Poskytnutie úveru bez dokladovania príjmu neberte ako výhodu a v žiadnom prípade nepristúpite na uvádzanie vyššieho príjmu ako reálne máte.

2. Hotovosť: Zákon ju zakazuje, ale za poplatok to pôjde!

Ďalším legislatívnym obmedzením je zákaz hotovostných pôžičiek. Niektoré spoločnosti to však aj naďalej robia. Rozhodne však nejde o nezištnú službu klientovi, skôr o snahu obísť úrokový strop. Zo sumy uvedenej v zmluve si nebankovky nechajú istú časť, napríklad ako poplatok za hotovostnú službu. Spotrebiteľovi tak podľa NBS poskytnú menej peňazí, ako je uvedené v zmluve, pričom o tom neexistuje dôkaz. Klient tak napríklad musí vrátiť 300 euruvedených v zmluve plus úroky, hoci v hotovosti dostal len 250 eur.

NBS upozorňuje: Výplatu úveru v hotovosti neberte ako výhodu. Nenechajte si vyplatiť menej, ako je uvedené na zmluve o úvere.

3. Úrokový limit obídeme doplnkovými službami!

Ďalším spôsobom ako obísť úrokový limit je nanútenie doplnkových služieb. K 300-eurovej pôžičke dostanú klienti doplnkovú službu za ďalších 300 eur, napríklad za inkasovanie splátok v hotovosti. Dlžná sumu pri 300-eurovom úvere tak okamžite narastie na dvojnásobok.

Nebankovka pritom tvrdí, že bez doplnkovej služby úver poskytnúť nevie. To však nie je pravda. Takzvaný viazaný predaj je zakázaný vo všetkých sektoroch finančného trhu.

NBS radí: Neuzatvárajte zmluvy o doplnkových službách.

4. Podpíšte zmenku!

Kedysi boli zmenky častým nástrojom ručenia. Aj preto, že uľahčujú exekvovanie dlžnej sumy a spotrebiteľ sa na súde ocitá v nevýhodnej pozícii. Aj vplyvom negatívnych skúseností z minulosti v súčasnosti nesmú nebankové spoločnosti požadovať ručenie zmenkou. Napriek tomu spotrebiteľov do ich podpisu tlačia.

NBS radí: Nikdy nesúhlaste so zabezpečením úveru zmenkou.

5. Živnostníkovi len podnikateľský úver!

Na rozdiel od spotrebiteľských úverov poskytujú iné pôžičky menšiu právnu ochranu, nevzťahujú sa na ne ustanovenia o ochrane spotrebiteľa. To je aj prípad podnikateľských úverov. Aj preto využívajú nebankovky možnosti, ako klientovi poskytnúť horšiu alternatívu. Napríklad tým, že žiadateľovi, ktorý je živnostníkom, nepravdivo tvrdí, že si nemôže si zobrať spotrebiteľský úver ako fyzická osoba, aj keď peniaze potrebuje na súkromné účely. Toto však nie je pravda.

NBS varuje: Ak ste živnostník a peniaze potrebujete na súkromné účely, trvajte na poskytnutí spotrebiteľského úveru. A v prípade, že predajca nie je ochotný poskytnúť vám úver ako fyzickej osobe bez doplnkových služieb, bez výplaty úveru v hotovosti, bez podpisu zmenky alebo overiť váš príjem, úver odmietnite podpísať.

Aké sankcie hrozia nebankovkám?

Podľa zákona o dohľade môže NBS v blokovom konaní uložiť pokutu do 2 500 eur a v rozkaznom konaní do 5 tisíc eur. V prípade najvážnejších nedostatkov to môže byť až 700 tisícová sankcia. Pri opakovaných porušeniach zákona dokonca dvojnásobok tejto sumy. NBS tiež môže zakázať nekalú obchodnú praktiku alebo neprijateľnú podmienku. V prípade, že regulovaný subjekt nerešpektuje uložené opatrenia, alebo ignoruje súdne rozhodnutie, môže NBS odňať licenciu.

Aj keď NBS nešpecifikovala, ktoré nebankovky používali vymenované nekalé praktiky, je jasné, že to mohli byť len subjekty s udelenou licenciou. Ostatné totiž NBS kontrolovať nemôže.

Spomedzi nebankových spoločností získala najviac negatívnej mediálnej pozornosti Pohotovosť. Na jej praktiky upozornil koncom leta poslanec Alojz Hlina, keď spomenul prípad pani zo Spišskej Belej, ktorá si požičala 600 eur, ale zmluvu podpísala na 1100 eur a v exekúcii musela zaplatiť až 7500 eur.

Ešte v auguste zdôraznil A. Hlina, že požiada NBS o pozastavenie licencie pre túto spoločnosť a začiatkom septembra sa zviditeľnil zamurovaním vchodu do jej pobočky. Vtedy argumentoval, že spoločnosť nemá licenciu. Tú získala až 11. septembra.

Zoznam veriteľov s licenciou od Národnej banky Slovenska

 • Amico Finance, Bratislava
 • Cetelem Slovensko, Bratislava
 • Cofidis, Bratislava
 • Consumer Finance Holding, Kežmarok
 • ČSOB Leasing, Bratislava
 • Diners Club CS, Bratislava
 • Fair Credit Slovakia, Bratislava
 • Home Credit Slovakia, Piešťany
 • Impuls-Leasing Slovakia, Bratislava
 • Mercedes-Benz Financial Services Slovakia, Bratislava
 • Pohotovosť, Bratislava
 • Profi Credit Slovakia, Bratislava
 • Provident Financial, Bratislava
 • PSA Finance Slovakia, Bratislava
 • s Autoleasing SK, Bratislava
 • Tatra – Leasing, Bratislava
 • Telervis Plus, Bratislava
 • Toyota Financial Services Slovakia, Bratislava
 • UniCredit Leasing Slovakia, Bratislava
 • VB Leasing SK, Bratislava
 • Volkswagen Finančné služby Slovensko, Bratislava
 • VÚB Leasing, Bratislava