Ani po takmer 13. rokoch od zlúčenia zdravotných poisťovní Apollo a Dôvera, následného precenenia poistného kmeňa a vyplatenia si 400 miliónov eur, nie je transakcia zabudnutá. Naopak, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vedený Renátou Bláhovou tvrdí, že precenenie poistného kmeňa neprebehlo v súlade so zákonom. Transakciu je preto možné podľa úradu anulovať.

Proti tomuto stanovisku sa rázne postavil renomovaný právnik Peter Kubina, ktorý Dôveru právne zastupuje. Okrem nej v iných prípadoch zastupoval aj rodičov Jána Kuciaka, vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu a Pavla Ďurku, či Jaroslava Haščáka. Podľa P. Kubinu, partnera advokátskej kancelárie Dentons, ide o najsledovanejšiu a najkontrolovanejšiu transakciu v histórii Slovenska, povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii. Aj preto považuje stanovisko úradu za chybné a v rozpore s platnou legislatívou.

Bitka právnych názorov

Od prvej medializácie transakcie, kedy si akcionári vyplatili z Dôvery 400-miliónové budúce zisky, prebehlo v poisťovni množstvo kontrol a vyšetrovaní. Žiadna z nich nepoukázala na nesprávny či nelegálny postup. Takýchto transakcií sa podľa P. Kubinu dejú desiatky, problémom konkrétne tejto však je, že sa udiala v zdravotníctve, ktoré je plné „politických vášní“. Právnik zastupujúci Dôveru narážal na stámilionový úver, na základe ktorého si inštitúcia vyplatila svoje budúce zisky.

Výplata budúcich ziskov na základe úveru je bežná prax, voči ktorej ani Úrad pre dohľad nemôže namietať. Namieta však proti predchádzajúcej transakcii, na základe ktorej si Dôvera navýšila goodwill svojho poistného kmeňa. Tým vzrástla účtovná hodnota firmy a umožnila jej zobrať si úver a vyplatiť z neho vysoké dividendy, predpokladá úrad. „Majetok zdravotnej poisťovne, poistný kmeň, nemôže byť majetkom zdravotnej poisťovne, a rovnako ním nemôže byť ani odplata za prípadný odplatný prevod poistného kmeňa,“ tvrdí ÚDZS vo vyjadrení pre Aktuality.

Ak by to tak bolo, potom by „viaceré právne úkony boli považované za neplatné a akcionári by museli vrátiť chýbajúce peňažné toky v systéme verejných financií,“ pokračuje úrad vo svojej odpovedi. ÚDZS sa opiera o staršiu judikatúru, ktorá potvrdila, že poistný kmeň nie je pre konkurzné účely považovaný za majetok zdravotnej poisťovne. Podľa P. Kubina však daná judikatúra vychádza z už neplatných zákonov a zároveň nezakazuje takéto účtovanie. Naopak, podľa platnej legislatívy – záväzného nariadenia ministerstva financií – by bolo porušením neúčtovať jeho hodnotu.

ÚDZS tak spochybňuje platnú legislatívu a dokonca môže nabádať k porušeniu zákona. P. Kubina si je svojou právnou pozíciu istý. Okrem neho ju potvrdzujú aj audity renomovaných spoločností, znalecké posudky či posudky bánk, ktoré Dôvere poskytli syndikovaný úver, dodáva Martin Kultan, generálny riaditeľ Dôvery.

Nezákonný postup ÚDZS

Problémom pre Dôveru nie je skúmanie a prešetrovanie historických transakcií. Zdravotná poisťovňa je podľa slov M. Kultana ochotná zverejniť výsledky všetkých daňových kontrol. Problémom ale je možné zneužívanie právomocí zo strany ÚDZS v súvislosti s nevydaním súhlasu na vymenovanie M. Kultana za člena predstavenstva Dôvery. Bez súhlasu úradu nie je možné jeho členstvo obnoviť. Vzniká tým škoda zdravotnej poisťovne aj jemu samotnému. Podľa P. Kubinu podnikne poisťovňa všetky právne kroky k tomu, aby prišlo k náprave protiprávneho konania úradu.

„Úrad pre dohľad a najmä jeho predsedníčka nepôsobia ako nezávislý regulátor, ale ako nástroj, ktorý má pravdepodobne vytvoriť prostredie, v ktorom nebudú môcť súkromné zdravotné poisťovne štandardne podnikať. V neposlednom rade dochádza k očividnému zneužívaniu orgánov štátu, vrátane OČTK, ktoré v rozpore s vlastnými zisteniami, vedú opakujúce sa konania, ktoré nevieme označiť inak, ako pokus o zastrašenie, či šikanu“, povedal Václav Jirků, Partner investičnej skupiny Penta zodpovedný za zdravotníctvo.

„Charakter všetkých krokov, ktoré sa v týchto týždňoch odohrávajú zo strany uvedených štátnych orgánov voči ZP Dôvera a jej predstaviteľom, predstavuje podľa nášho právneho názoru vážne podozrenie z nezákonného a šikanózneho postupu. Tieto kroky môžu zásadným spôsobom znehodnotiť zdravotnú poisťovňu a majú potenciál poškodiť reputáciu jej čelných predstaviteľov“, povedal P. Kubina.

Súčasná vládna garnitúra pod vedením Igora Matoviča získala parlamentnú väčšinu na základe protikorupčnej rétoriky. Po dvoch rokoch vládnutia sa nepreukázalo, že by bola založená na skutkovej podstate. Po nepodarenom odobratí poslaneckej imunity Robertovi Ficovi a súdnych rozhodnutiach o protiprávnosti množstva väzobných stíhaní sa boj proti súkromnému kapitálu stal jedným z posledných pilierov predvolebnej rétoriky Igora Matoviča.

„Dôvera sa stará o poistencov už viac ako 27 rokov a počas celej tejto doby si striktne plní všetky svoje povinnosti a dodržiava zákony. Nemešká so svojimi platbami a za posledných 10 rokov odviedla do štátneho rozpočtu na daniach 100 miliónov eur“, povedal M. Kultan.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský, podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a štátny tajomník Ministerstva financií SR Marcel Klimek počas spoločného vyhlásenia ministrov k financovaniu sektora zdravotníctva v Bratislave 22. marca 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Veľké štátne plytvanie: kým inflácia núti ľudí šetriť, štát rozhadzuje stovky miliónov

Upozornenie
Vydavateľstvo NMH, ktorého súčasťou je aj TREND, rovnako ako zdravotná poisťovňa Dôvera, sú vlastnené spoločnosťou Penta Investments