1. Je populárnejšie ako šampanské 

Prosecco na Vianoce 2019 prasklo bublinu šampanského, predaj talianskeho šumivého vína prekonal francúzske šampanské. V roku 2021 bolo vyrobených 627,5 miliónov certifikovaných fliaš prosecca, nárast oproti roku 2020 je neuveriteľných 25%, z toho 71,5 milióna fliaš predstavuje novinka vo svete prosecca, lahodná verzia “Rosé” teda ružové prosecco, ktoré má oproti klasickému bielemu proseccu dva krát dlhšiu druhotnú fermentáciu. Vynikájúca voľba je napríklad HAMSIK prosecco DOC rosé Brut Millesimato 2021. 

V skutočnosti je prosecco tak populárnym, že sa stáva životným štýlom – môžete si objednať módne doplnky vašej obľúbenej značky, chladiče, poháre a ďalšie dizajnové vychytávky. 

2. Je aromatickejšie ako šampanské 

Väčšina prosecca sa vyrába metódou Charmat, čiže tankovou metódou, kde kvasené víno prechádza sekundárnym kvasením vo veľkých nerezových tankoch, a nie vo fľaši – ako šampanské a mnohé iné vína. Pretože druhotná fermentácia v nádrži je veľmi efektívna, znamená to, že prosecco sa môže vyrábať vo väčších množstvách. 

Ale to, že je efektívna, neznamená, že tanková metóda produkuje menej hodnotné vína, práve naopak – Prosecco sa vyrába z vysoko aromatického hrozna Glera a táto čistejšia fermentačná metóda umožňuje, aby tieto aromatické látky zažiarili v konečnom produkte oveľa viac. 

3. Britský mileniáli sú najväčšími spotrebiteľmi Prosecca 

V roku 2016 Británia spotrebovala tretinu zo 410 miliónov vyrobených fliaš Prosecca, podľa Konzorcia na ochranu Prosecca – to je viac ako ktorákoľvek iná krajina. 

4. Nedostatky Prosecca spôsobili celosvetovú paniku 

Prosecco sa stalo tak populárnym, že dodávatelia vyčerpali takmer všetky zásoby – známy ako „Veľký nedostatok prosecca roku 2016“. 

5. Môže sa vyrábať iba v určitých oblastiach Talianska 

Prosecco je víno s ochrannou známkou a musí sa vyrábať výlučne vo vybraných častiach severovýchodného Talianska. Pozrite sa na „DOCG“ a „DOC“ (štítky zabezpečenia kvality pre talianske vína) na fľaši: DOCG je najprísnejšia úroveň označenia pre talianske vína, takže keď to uvidíte na svojom Proseccu, znamená to, že výrobcovia dodržiavali tie najvyššie možné predpisy. V apríli 2010 oblasť Conegliano-Valdobbiadene získala označenie DOCG a s ním aj výhradné právo definovať prosecco vyrobené z hrozna vypestovaného v tejto oblasti ako „Superiore“. Táto oblasť, ktorú tvorí 15 obcí, produkuje najkvalitnejšie prosecco v okolí. 

Hamsik prosecco
Zdroj: Hamsik prosecco

Na získanie štatútu DOC musia výrobcovia vína dodržiavať prísne predpisy o kvalite a pravosti – pravidlá sú však o niečo menej obmedzené ako pravidlá pre štatút DOCG. Oblasť Prosecco DOC bola založená v roku 2009 a pozostáva z deviatich provincií v regiónoch Veneto a Friuli Venezia Giulia. Dávajte si pozor najmä na označenie „Treviso DOC“, napríklad pretože táto oblasť produkuje obzvlášť kvalitné Prosecco. 

6. A môže obsahovať len vybrané druhy hrozna 

Prosecco bol pôvodne názov hrozna a miesta, keď popularita vína vzrástla, bolo potrebné zaviesť system certifikácie, aby sa zabránilo tomu, že toto meno bude používať len niekto alebo úplne hocikto. Hrozno prosecco bolo v roku 2010 premenované na „Glera“ a na označenie Prosecco musí mať podiel minimálne 85 %. 

Pokiaľ ide o ostatných 15 %, toto menšie percento môže tvoriť iba deväť ďalších druhov hrozna. Patria sem Verdiso, Bianchetta Trevigiana, Perera, Glera Lunga, Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Grigio a Pinot Noir. 

7. Rôzne oblasti produkujú rôzne prosecco 

Podľa HAMSIK winery má oblasť Prosecco DOC veľmi diverzifikovanú pôdu; od kamenistých po ílovité alebo piesčité. To samozrejme ovplyvňuje chuť, vo všeobecnosti DOC sú menej intenzívne a perzistentné ako DOCG, môžu byť viac kvetinové alebo ovocnejšie v závislosti od pôdy. 

Oblasť Valdobbiadene DOCG produkuje ľahké prosecco s vôňou čerstvého zeleného jablka, hrušiek a broskýň a odtieňmi akáciového kvetu. Zatiaľ čo oblasť Conegliano DOCG je známa stredne plným Proseccom so zrelým ovocím, šalviou, korením a tónmi jablka. 

8. Každý si nájde ideálnu intenzitu perlenia 

Prosecco je tiež ideálnou voľbou, ak potrebujete svoje bublinky „tak akurát“ – s rôznymi stupňami perlení, z ktorých si môžete vybrať. Vyberte si plne perlivé spumante (plne perlivé), ak máte radi silné bublinky, alebo frizzante (jemne perlivé), ak dávate prednosť jemnejšiemu šumeniu. 

9. Príbeh prosecca sa začal pred viac ako 2 000 rokmi 

Starí Rimania si vychutnávali Prosecco pod názvom Pucino už v roku 58 pred Kr., ale až v 19. storočí Antonio Carpenè – zakladateľ vinárstva Carpenè Malvolti – podrobil nešumivé biele víno druhej fermentácii, čím Prosecco získalo bublinky. 

Hamsik prosecco
Zdroj: Pakhota Mikhail
Hamsik prosecco

10. Nemusí byť vždy s bublinkami 

Tiché Prosecco – známe ako tranquillo – je aj dnes dostupné, ak si chcete vychutnať sviežu chuť vína bez bubliniek. 

11. Nie je také sladké, ako si ľudia myslia 

Prosecco sa teraz vyrába v piatich rôznych úrovniach sladkosti: extra brut, brut, extra dry, dry alebo demi-sec, pričom extra brut je najsuchšie a demi-sec najsladšie. Ak dbáte o svoju postavu a si chcete vychutnať bublinky bez výčitiek, rozhodnite sa pre variant s najnižším obsahom cukru - extra brut, ktorý nemá skoro žiadne zvyškové cukry (0-1g na liter)  – HAMSIK Winery ZERO 

12. Originál drink Bellini obsahuje Prosecco, nie šampanské 

Koktailové bary dnes môžu často používať šampanské, ale to nie je pravda v pôvodnom recepte. Bellini sa zrodil v roku 1948 v slávnom bare Harry’s v Benátkach: čerstvé biele broskyne sa pretlačili cez sito, aby sa vytvorilo pyré, a potom sa preliali sviežim a jasným proseccom. 

13. ‚Staré‘ prosecco nie je viac hodnotné 

Na rozdiel od šampanského a iných červených a bielych vín Prosecco nekvasí vo fľaši, preto sa vekom nezlepšuje. Svieže chute Prosecca sú určené na to, aby ste si ich vychutnávali čo najmladšie, ideálne je skonzumovať fľašu do jedného roka. 

14. Najlepšie chutí v určitom pohári 

Prosecco sa najlepšie podáva v tulipánovom pohári na sekt a podáva sa studené. Výška a štíhlosť tulipánového pohára pomáha zachovať bublinky a cibuľka na vrchu pomáha zhromaždiť viac kvetinových vôní z vína. 

15. Je to jedno z najuniverzálnejších vín s jedlom 

Možno ste to nevedeli – ale pokiaľ ide o párovanie jedál, Prosecco je jedným z najuniverzálnejších vín. Hodí sa takmer ku všetkému, čo si plánujete dať na tanier: raňajkové mimózy s vajíčkami, pohár so sladkými dobrotam, príloha k slaným lupienkom a orieškom a ideálne k rôznym večeriam – osvieženie k  smotanovým cestovinám a pikantným kari, alebo odzrkadlením sviežej chuti morských plodov a ľahkých šalátov. 

16. Cesta cez les 

Slovo Prosecco pochádza zo susednej krajiny Slovinska zo slova “PROZEK”, v preklade znamená „cesta cez les“. 

17. V správnej miere je zdraviu prospešné 

Keďže prosecco obsahuje antioxidanty, je dobré pre váš krvný obeh, je dokázané, že je rovnako zdravé pre vaše srdce ako červené víno, pomáha posilňovať cievy a predchádza tvorbe krvných zrazenín.