Marco Arturo je 12-ročný chlapec z Mexika, ktorý miluje vedu. Pred dvoma týždňami si poctivo naštudoval vedecké štúdie, články a analýzy, v ktorých chcel nájsť dôkaz, či existuje spojitosť medzi očkovaním detí a autizmom. Ide o hlavný argument, ktorým sa antivax rodičia oháňajú, aby svoje deti nezaočkovali.

Na svojom Facebooku Marco zverejnil video, kde prezentoval výsledky svojho bádania. Na videu ukázal hrubý šanón s papiermi, kde zhromaždil všetky dôkazy. Dodal, že „všetci dobre vieme, ako lekári a farmaceutické firmy klamú o vakcínach“.

Keď ale zakladač otvoril, nachádzali sa v ňom len hárky prázdneho papiera. „Myslím si, že by to mohlo byť preto, že neexistuje absolútne žiadny dôkaz, ktorý by potvrdil, že vakcíny sú spájané s autizmom akýmkoľvek spôsobom,“ povedal vo videu.

Rodičov, ktorí odmietajú očkovať svoje deti poprosil, aby nezodpovedné rozhodnutie prehodnotili, pretože „milióny detí už zabila detská obrna, osýpky alebo meningitída“ a nie očkovanie proti týmto zákerným chorobám.

Ohrozujete aj iné deti

Rodičom, ktorí si myslia, že majú plné právo rozhodovať o zdraví svojich detí povedal, že ohrozujú aj deti ostatných. Vedci potvrdili, že neočkovaní jedinci narúšajú kolektívnu imunitu v spoločnosti - tá laicky povedané bráni šíreniu infekcie a vzniku miestnych epidémií. V ideálnom prípade vedie až k eliminácii ochorenia v danom regióne. Vedci navyše v štúdii pred dvoma mesiacmi dokázali, že práve antivax rodičia sú zodpovední za lokálne epidémie osýpok a čierneho kašľa.

Marcovi pritom nechýba sebavedomie. Tvrdí, že v budúcnosti sa chce stať vedcom a praje si, aby ho poznali ľudia vo všetkých vekových kategóriách. „Chcem urobiť niečo, čo zmení svet, ako ho doteraz poznáme a zapíšem sa do histórie,“ dodal.

Video spopularizoval americký herec Ashton Kutcher, ktorý na svojom Facebooku sharoval článok o mladom vedcovi, ktorý vyšiel na webe aplus.com. Ten patrí do jeho mediálneho impéria A Plus.

Konšpirátori už uvažujú nad tým, prečo tak herec urobil a že ide v skutočnosti o podarený hoax. Navyše Marco sa dozvedel informáciu o zdieľaní článku do 20 minút a ihneď sa aj pochválil na svojom profile. Jedným z dôvodov pochybností je, že mladý chlapec nemal na Facebooku až do zverejnenia videa takmer žiadnu históriu. 

12-ročný chlapec natočil satirické video, aby rodičia svoje deti očkovali
Zdroj: Picasa

12-ročný chlapec sa ihneď pochválil zdieľaním článku Ashtona Kutchera. Zdroj: Facebook.com, Marco Arturo

Nech to je už akokoľvek, video sa stalo doslova virálom. Cez sociálnu sieť si ho pozrelo 7,5 milióna ľudí. Na video ľudia zväčša reagovali pozitívne, ale našli sa aj negatívne až útočné reakcie. „Niektorí ľudia mi vraveli, že ma mali utratiť (pred pôrodom), iní mi povedali, že som otravné autistické decko, ďalší zasa, že som typickým príkladom toho, že očkovanie spôsobuje retardáciu,“ dodal.

Táto reakcia bude v istej miere typická v komentároch aj pod týmto článkom, pretože tvrdý osobný útok je pre antivax priaznivcov typickou reakciou. Presviedčať takýchto rodičov argumentmi je zväčša zbytočné, ale nie nemožné. 

Vlani vedci urobili experiment, kde sa o to pokúsili - zistili, že jediným spôsobom ako týchto rodičov presvedčiť, je jednoducho ich vystrašiť. Využíva sa na to strach rodiča o dieťa – ten istý, ktorý mu bráni ho zaočkovať. „Myslíme si, že antivax rodičia ešte nevideli deti s osýpkami alebo mumpsom. Nepovažujú to za reálne,“ cituje web denníka The Washington Post Z. Hornea. Skupina, ktorá si prezrela šokujúce fotografie a príbehy rodičov, zmenila pohľad na vakcináciu. Prístup k nej bol „pozitívnejší“.

Skvelá reakcia 

Chlapcovi sa nedá uprieť logické myslenie a skvelá angličtina, ktorú sa vraj „z piatich percent naučil na škole a z 95 percent cez internet“. Najväčšiu odozvu ale majú jeho trefné reakcie.

Jeden fanúšik mu uštipačne napísal, že ak je Marco natoľko presvedčený o bezpečnosti vakcín, nech si ich aplikuje každý deň. „Tak čo? Si ochotný vyhrnúť si rukávy a ukázať Američanom, ako sú vakcíny bezpečné?“ 

You've seen 12-yo Marco Arturo's vaccine video. Now see him completely own a condescending antivaxxer. pic.twitter.com/VXYxW2HOJL

— Doc Bastard (@DocBastard) June 3, 2016

V komentári sa fanúšik odvoláva na pediatra a člena amerického národného Centra pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC) Paula Offita, ktorý je asi najvýraznejším zástancom povinného očkovania a pre antivax predstaviteľov predstavuje stelesnené zlo. V minulosti podľa fanúšika tento lekár povedal, že človeku neublíži ani 10-tisíc dávok denne, preto nech si to Marco overí na vlastnej koži. 

Menšia odbočka: V skutočnosti ide len o zlú interpretáciu toho, čo pediater v skutočnosti povedal. Antivax číslo „10-tisíc shotov“ s obľubou používa. V skutočnosti pediater chcel len zdôrazniť, že imunitný systém dojčat zvládne oveľa viac antigénov ako sú v súčasnosti v očkovacích dávkach.

„Deti majú obrovskú schopnosť bezpečne reagovať na vakcíny. Telo dieťaťa je bombardované imunologickými výzvami - od baktérií v potravinách až po prach, ktorý dýchajú. V porovnaní s čím sa bežne stretávajú v priebehu dňa sú vakcíny doslova kvapkou v mori,“ povedal P. Offit.

Marco sa nedal odradiť a na otázku odpovedal s dávkou šarmu. „Ak si myslíš, že sú jablká bezpečné, chcem, aby si ich zjedol v priebehu dvoch hodín 10-tisíc. Ak to nedokážeš, potom sú jablká nebezpečné. Myslíš si, že voda je tiež bezpečná? Tak potom vypi 10-tisíc litrov za päť hodín. Čo tak miliarda plátkov vegánskeho syra? Nie? Tak potom podľa tvojej logiky sú všetky zmienené produkty nebezpečné,“ dodal mladý Mexičan.   

12-ročný chlapec natočil satirické video, aby rodičia svoje deti očkovali

Neverte mýtom o škodlivosti očkovania Zdroj: Facebook.com

Spojenie medzi očkovaním a autizmom preslávil lekár Andrew Wakefield. Ten zverejnil pochybnú štúdiu v časopise Lancet, ktorá mala dokazovať, že očkovanie spôsobuje autizmus. 

Článok popisoval prípady 12 detí, ktoré trpeli tráviacimi problémami a poruchami správania (najčastejšie autizmom). Závery pritom lekár falšoval. Kontrolou dát sa zistilo, že následkami, ktorými mali deti po očkovaní trpieť, jednoducho netrpeli alebo boli prítomné ešte pred očkovaním.

Pritom už v roku 2004 vyšlo najavo, že A. Wakefield bol vo vážnom konflikte záujmov. Podieľal sa na patente vývoja konkurenčnej vakcíny už pred publikáciou štúdie bral státisíce libier za pomoc pri právnom poradenstve v prípade proti vakcíne MMR. Štúdia bola nakoniec stiahnutá, označená za nedôveryhodnú a lekár vylúčený z britskej lekárskej komory. Napriek tomu aj po rokoch je jeho štúdia základným kameňom argumentácie antivaxinárov.