Najhorší deň pre finančné trhy 

Teroristický útok 11. septembra 2001 zasiahol aj vtedajšie finančné trhy. Množstvo obchodníkov v New Yorku zostalo paralyzovaných. Americká Komisia pre cenné papiere úplne zastavila obchodovanie na newyorskej burze (NYSE) a Nasdaqu.  

Väčšina finančníkov mala svoje sídlo v pôvodných budovách Svetového obchodného centra. Tak došlo k pozastaveniu činností veľkého počtu brokerských firiem a ochromeniu aktivít gigantov ako Merrill Lynch alebo Lehman Bros. Obchodovanie na burzách bolo zrušené, investori otočili pozornosť na bezpečné štátne dlhopisy a kovy. Obeťou teroristického útoku bol aj dolár, ktorý prelomil hranicu 90 centov voči euru a o 17. hodine SELČ sa obchodoval za 0,9073 USD/EUR. 

KK28 New York - Na archívnej snímke z 11. septembra 2001 pozostatky Svetového obchodného centra v New Yorku (WTC), ktoré boli zničené pri teroristických útokoch. Devätnásť islamistov z teroristickej siete al-Káida zaútočilo 11. septembra 2001 v štyroch dopravných lietadlách na ciele v Spojených štátoch. Dve lietadlá vrazili do budov Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku, tretie narazilo do budovy Pentagónu vo Washingtone a štvrté sa zrútilo v štáte Pensylvánia. Celkovo pri teroristických
Zdroj: Alexandre Fuchs

Útok zasiahol aj telekomunikačné siete, ktoré nefungovali v New Yorku a aj v ďalších mestách. Keďže útok bol vykonaný prostredníctvom civilných lietadiel, aerolinky zrušili všetky vnútroštátne lety. 

Udalosti mali dosah  aj na obchodovanie v Európe. Nemecký akciový index klesol vo Frankfurte nad Mohanom o 9 percent. Podobný prepad kurzov akcií sprevádzal burzy v Londýne, Paríži a iných európskych metropolách. Index EuroStoxx50 pre 50 najdôležitejších akcií v rámci eurozóny stratil 5,0 percent. Prudko vzrástli ceny ropy, ktorá sa obchodovala za 31,05 USD za barel, na vtedajšie pomery išlo o najvyššiu úroveň od decembra 2000. V New Yorku bol rovnako zastavený obchod s ropu. 

Teroristické útoky v USA ovplyvnili aj ruský akciový trh. Väčšina akcií blue chips podľa agentúry Interfax stratila na hodnote. Cenné papiere ruských ropných podnikov stratili v priemere 2 percentá, keďže medzinárodné ceny ropy po útokoch drasticky vzrástli. 

Teroristický útok na budovy WTC 1 a WTC 2 v číslach

2 735 osôb zahynulo pri útokoch na veže WTC 1 a WTC 2 
2 184 ľudí priamo v budovách WTC 1 a WTC 2 
129 ľudí na palubách lietadiel (119 pasažierov a 10 únoscov) 
343 hasičov 
71 policajtov 
8 záchranárov 

(Prameň: National Institute of Standards and Technology)

Nemecký index DAX stratil 9 percent a dostal sa pod hranicu 4 200 bodov, euro získalo na hodnote.  Cena zlata sa okamžite vyšplhala o viac ako 5 percent. 

Archív - Útoky z 11. septembra 2001 boli sériou koordinovaných útokov, ktoré sa udiali v USA. Štyri komerèné lietadlá unieslo devätnás mužov z militantnej islamskej organizácie al-Káida. Dve lietadlá narazili do Svetového obchodného centra v New Yorku, èím spôsobili pád obidvoch veží. Tretie lietadlo narazilo do budovy vedenia Ministerstva obrany USA - Pentagónu vo Virgínii. Štvrté lietadlo spadlo do neobývanej oblasti v Pensylvánii po tom èo sa niektorí pasažieri a èlenovia posádky pokúsili do
Zdroj: Greg Semendinger

Britský akciový index stratil v priebehu niekoľkých minút viac ako 200 bodov, pričom burzu evakuovali a obchod pokračoval v elektronickej forme. Burza Euronext pre Paríž, Amsterdam a Brusel medzičasom dementovala správy, že preruší obchodovanie. Francúzsky akciový index stratil 4,25 percenta. V Mexiku zatvorili burzu po 40 minútach obchodovania a index stratil v priebehu niekoľkých málo minút 8 percent. 

Obrovský tlak na poisťovne 

Najväčšie svetové poisťovne čakali ťažké časy. Čelili nárokom nielen zo strany Svetového obchodného centra, ale aj vlastníkov okolitých poškodených budov. Náklady sa nemusia týkať len poškodenia budov, ale aj nákladov spojených s prerušením obchodných aktivít počas rekonštrukcii budov. 

„Je bezpečné predpokladať, že poistné škody sa  budú pohybovať na úrovni niekoľkých miliárd,“ uviedol pre agentúru Reuters hlavný ekonóm spoločnosti Insurance Information Institute  Robert Hartwig, ktorý bol svedkom udalosti. 
Hodnota ich akcií, vrátane akcií gigantov ako Generali, Munich Re, Allianz a Swiss Re., v reakcii na správy  o útoku prudko klesla. 

Magazín Trend napísal pred 20 rokmi...

Podľa údajov nemeckej zaisťovne Hannover Re boli obe výškové budovy WTC poistené na 4,1 mld. USD (približne 200 mld. Sk). Poistené však boli i životy ľudí pracujúcich vo WTC a Pentagóne. Podľa ostatných odhadov v USA zahynulo takmer päťtisíc ľudí. Prílev žiadostí o vyplatenie životných poistiek zrejme na seba nenechá dlho čakať a príde čoskoro po skončení záchranných prác. 
 
Práve životné poistky budú predstavovať zrejme rozhodujúcu časť vyplatených náhrad. V budovách WTC totiž fungovali kancelárie dôležitých finančných, investičných a poradenských inštitúcií. Zvykom takýchto firiem je poisťovať sa proti strate dôležitých ľudí, často na sumy prevyšujúce milión dolárov. 
 
Okrem životných poistiek uzatvárajú zamestnávatelia poistenie zamestnancov pre prípad úrazu či choroby. Vzhľadom na veľké množstvo zranených v New Yorku a Washingtone pôjde tiež o nemalé sumy. 

Pokračovanie článku Útok na USA poznačí výsledky najväčších svetových poisťovní

Článok končí na ďalšej strane