Spojenými štátmi otriasli 11. septembra 2001 šokujúce udalosti v jednom z ich najväčších miest na východnom pobreží. Do dvoch ikonických veží Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku vrazili dve civilné lietadlá.

Za teroristickým útokom podľa tajných služieb stál saudskoarabský milionár a vodca teroristov Usáma Bin Ládin a jeho organizácia Al-Káida.

KK38 New York - Na archívnej snímke z 11. septembra 2001 v New Yorku lietadlo letí krátko pred narazením do druhej veže (vľavo) Svetového obchodného centra v New Yorku (WTC). Devätnásť islamistov z teroristickej siete al-Káida zaútočilo 11. septembra 2001 v štyroch dopravných lietadlách na ciele v Spojených štátoch. Dve lietadlá vrazili do budov Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku, tretie narazilo do budovy Pentagónu vo Washingtone a štvrté sa zrútilo v štáte Pensylvánia. Celkovo pri t
Neprehliadnite

Cena teroristických útokov z 11. septembra sa nedá vyčísliť. Sú to bilióny dolárov

Po štyroch výbuchoch sa dve veže zrútili. Útok sa neskončil. Tretie unesené lietadlo havarovalo v blízkosti Pentagonu, amerického ministerstva obrany, kde došlo k obrovskej explózii a z budovy vychádzali husté kúdoly dymu. Výbuchy bombových náloží hlásili aj pred sídlom Kongresu USA a ministerstvom zahraničných vecí.  

Lietadlo blížící se k mrakodrapùm newyorského Svìtového obchodního støediska (WTC). WTC se 11. záøí stalo jedním z cílù koordinovaných teroristických útokù. Do budov postupnì narazila v rozmezí 18 minut dvì letadla po sobì.     TWO OF FIFTEEN FILE PHOTOS TO GO WITH STORIES RELATED TO THE SIX MONTH ANNIVERSARY OF THE 11 SEPTEMBER TERRORIST ATTACKSDCX02 - 20010911 - NEW YORK CITY, NY, UNITED STATES : (FILES) This 11 September 2001 file photo shows the second hijacked airliner
Zdroj: SETH MCALLISTER

Následná evakuácia prebehla v ministerstve vnútra, financií, zahraničných vecí, v budove Kapitolu a prezident George Bush odletel v lietadle Air Force One na strategickú veliteľskú leteckú základňu v Nebraske. Jeho manželku Lauru s dcérami Barbarou a Jenny odviedli na bezpečné nemenované miesto. Starosta New Yorku Rudolph Giuliani nariadil evakuáciu celého dolného Manhattanu. 

Teroristi uniesli aj štvrté lietadlo smerujúce z New Jersey do San Francisca, ale dráma na palube sa skončila zrútením na mieste južne od Pittsburghu v Pennsylvánii. 

Americká televízna spoločnosť CBS uviedla, že New York prežil 11. Septembra 2001 druhý Pearl Harbour. 

Chronológia teroristického útoku na WTC 11. Septembra 2001

7.58 - Let číslo 175 spoločnosti United Airlines s 56 pasažiermi na palube odlieta z Loganovho letiska v Bostone do Los Angeles. 
7.59 - Let číslo 11 spoločnosti American Airlines s 92 pasažiermi na palube odlieta z Bostonu do Los Angeles.
8.45 - Lietadlo narazilo do južnej veže 110-poschodovej budovy WTC na dolnom Manhattane v New Yorku.
9.03 - Lietadlo narazilo do druhej - severnej veže budovy WTC. 
9.30 - Americký prezident George W. Bush na Floride prehovoril k národu,  pričom explózie označil za „evidentný teroristický útok“. 
9.40 - Americký federálny úrad pre letectvo (FAA) uzavrel všetky americké letiská.
9.45 - Ďalšie lietadlo sa zrútilo na sídlo amerického ministerstva obrany Pentagon, pričom spôsobilo obrovskú explóziu. 
10.00 - Južná veža budovy WTC sa zrútila do finančnej štvrte New Yorku. 
10.10 - Zrútila sa časť Pentagonu. 
10.48 - Letecká spoločnosť United Airlines oznámila, že južne od Pittsburghu v Pennsylvánii sa zrútil let 93 z Newarku (New Jersey) do kalifornského San Francisca so 45 pasažiermi na palube. 
11.00 - Zrútila sa aj severná veža budovy WTC. 
11.18 - Spoločnosť American Airlines potvrdila, že jej dve prúdové dopravné lietadlá boli unesené a stratili sa. 
11.30 - Spoločnosť United Airlines potvrdila, že let 175 sa zrútil na nezistenom mieste, pravdepodobne na budovu WTC. 
14.00  Na akciových trhoch v USA ukončili všetky finančné operácie.
14.21  V okolí miest New York a Washington rozmiestňuje Armáda USA raketový protiletecký systém. 
14.40  Starosta mesta New York má prvú tlačovú konferenciu po útoku na Svetové obchodné centrum.
16.25  Obchodovanie na hlavných akciových trhoch v USA stopli aj pre nasledujúci deň. 
17.25  K zemi padá pre rozsiahle požiare aj budova WTC 7, okolie budov WTC 1 a WTC 2 je stále v plameňoch. Miesto neskôr pomenovali ako Ground Zero. 
20.30  Na televíznych obrazovkách vystúpil americký prezidnet George W. Bush so svojím prejavom k národu. 

Je to šialené, vládne tu chaos 

„Nič už nebude také ako predtým,“ nariekal úradník zo sídla americkej diplomacie, ktorý s ostatnými kolegami musel opustiť osemposchodovú budovu. „Je to historický zlom pre Ameriku.“

Nad centrom mesta sa vznášali kúdoly čierneho dymu, ktoré takmer zasahovali aj Biely dom. Oblohu križovali helikoptéry. Tisícky húkajúcich požiarnických áut sa rútilo k Pennsylvania Avenue, dopravnej tepne, ktorá vedie k  prezidentskej rezidencii.

Letisková kontrola
Neprehliadnite

Dlhé rady a ešte dlhšie bezpečnostné kontroly. Ako zmenil leteckú dopravu 11. september?

Agenti americkej tajnej služby, členovia osobnej stráže prezidenta Georgea Busha, pobehovali všetkými smermi a bez akýchkoľvek ohľadov odháňali všetkých zvedavcov, pričom sa im v chvate podarilo ohradiť priestor žltou stuhou. Na streche Bieleho domu sa rozostavili elitní strelci.

Policajti na motorkách i bez nich sa snažili vytlačiť z okolia Bieleho domu postarších turistov, ktorí v rade čakali na prehliadku prezidentskej rezidencie.

Na policajtov v celom meste útočili vydesení chodci s rovnakou otázkou. „Čo sa deje? Čo sa deje?“ kričala staršia dáma na bezradného policajta, no ten sa na odpoveď nezmohol.

One World Trade Center
Neprehliadnite

Newyorské dvojičky nahradil mrakodrap One World Trade Center, je symbolom nezlomnosti a sily

V susednom parku si muž naladil rádio a okamžite sa k nemu pridali ďalší v snahe dozvedieť sa najnovšie správy. 
„Vládne tu chaos,“ konštatoval Dave Loeb, majiteľ reštaurácie, ktorý sa čo najrýchlejšie snažil zavrieť svoj podnik. „Je to šialené. Všetci pobehujú sem a tam, nikto nevie, čo sa bude diať o chvíľu. Treba sa odtiaľto dostať čím skôr.“

Fakty o budovách Svetového obchodného centra v New Yorku
 • Budovy WTC boli vystavané v priebehu siedmich rokov a ich konštrukcia bola ukončená v roku 1973 pri nákladoch 750 miliónov USD. Budovy boli oficiálne otvorené v roku 1975.  
 • Komplex WTC celkovo tvorilo sedem budov umiestnených na rozlohe 16 akrov v dolnom Manhattane.
 • WTC navrhli stavitelia Minoru Yamasaki a Emery Roth a bolo vybudované z nehrdzavejúcej ocele a skla. 
 • Jedna z veží WTC mala výšku 417 metrov a druhá 415 metrov.  
 • Ku komplexu tiež patrilo veľké nákupné centrum, 70 obchodov a reštaurácií vrátane reštaurácie a nočného klubu Windows on the World, ktorý je situovaný na vrcholku jednej z budov WTC.
 • V kanceláriách pracovalo približne 50-tisíc osôb, v oboch budovách sídlilo vyše 430 spoločností.
 • Jedna z veží mala aj vyhliadkovú časť pre turistov a obe budovy boli napojené aj na metro.
 • V apríli 2001 mesto predalo budovy do súkromného vlastníctva za 3,2 miliardy dolárov. Budovy na 99 rokov do prenájmu získal na základe kontraktu newyorský magnát s nehnuteľnosťami Larry A. Silverstein a spoločnosť s nehnuteľnosťami Westfield America. 

V susedných uliciach vrcholila panika - tisícky ľudí vybiehali z úradov a kancelárií. Od atentátu na Svetové obchodné centrum v New Yorku sa do dvoch hodín vyprázdnili všetky federálne budovy a s nimi aj sídlo Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu a amerického národného archívu. 

Ground Zero Museum
Neprehliadnite

Na mieste „dvojičiek“ v New Yorku stavajú niekoľko budov, stále nie sú dokončené

Doprava v meste bola úplne ochromená, metro bolo v stave obliehania. 

Pred telefónnymi automatmi sa vytvárali dlhé rady čakajúcich, iní sa pokúšali spojiť so svojimi blízkymi prostredníctvom mobilných sietí, no všetko zbytočne - všetky telefónne siete boli v dôsledku preťaženosti prerušené. 

„Nevybrali sme si vhodný čas na návštevu Washingtonu,“ uzatvoril jeden z turistov. 

Článok pokračuje na druhej strane