Zo sudcov, ktorí s mafiánom Marianom Kočnerom komunikovali cez Threemu, je Lindtner prvým, kto sa postaví pred súd. Lindtner aktuálne čelí obžalobe z korupcie a zasahovania do nezávislosti súdov, informoval Denník N. 

Prvý prípad súvisí so sporom so Železnicami Slovenskej republiky, v ktorom sa mal Lindtner podľa kajúcnika exsudcu Vladimíra Sklenku angažovať v prospech jej protistrany a žiadať, aby súd vydal voči železniciam platobné rozkazy vo výške 19 miliónov eur. Druhý prípad, keď mal Lindtner ovplyvňovať súdy, súvisí s hotelom Carlton.

Potom, ako sa Lindtner vzdal funkcie sudcu, pracoval ako advokát spolu s Robertom Kaliňákom, zastupoval napríklad aj poslanca Smeru Ľuboša Blahu voči obvineniu za jeho status na sociálnej sieti. Lindtner bol prvýkrát obvinený v marci 2020 počas akcie Búrka (spolu s Monikou Jankovskou) a opätovne o pol roka počas akcie Víchrica, keď mu pribudli ďalšie obvinenia. Aktuality.sk v marci po vznesení obvinenia pripomenuli aj jeho podozrivo veľký majetok, drahé autá a nadštandardný životný štýl.

O pochybnostiach takéhoto postupu pri vyšetrovaní kauzy Carlton, kde je stíhanie Lindtnera priorizované pred ostatnými sudcami, sme písali už dávnejšie, dnes po obžalobe je téma opäť aktuálna.

Hoci v koordinácii s mafiánom Marianom Kočnerom sa na opačnej strane tohto súboja, teda na strane Esetu, angažovalo viacero sudcov, jediným obžalovaným sudcom v tejto kauze je práve Lindtner.

Kočnerov mobil a jeho tajomstvá

Lindtner bol vo vyšetrovacej väzbe do mája 2021, keď dal dozorujúci prokurátor príkaz na jeho prepustenie z väzby. Sudca Špecializovaného trestného súdu pri návrhoch väzby vtedy upozornil, že výrazný posun pri stíhaní sudcov nastal práve vďaka obsahu zadržaného mobilu Mariana Kočnera a neskôr aj telefónu spolupracujúceho sudcu Vladimíra Sklenku.

Lindtner je obvinený v troch skutkoch. Okrem toho, že mal ovplyvňovať sudkyne v spore štátnych železníc s firmou TSS Grade za štyri milióny eur, mal ovplyvňovať aj sudcov v kauze legendárneho bratislavského hotela Carlton. Ide o vážny a tvrdý obchodný spor medzi spolumajiteľmi Esetu Rudolfom Hrubým a Marošom Grundom na jednej strane, a ich bývalým partnerom Erikom Mikurčíkom.

Tomu, ako súdy podozrivo konali v prospech eseťákov, sme sa venovali vo viacerých textoch. Na tejto strane sporu figuruje mnoho sudcov, ktorí by si zrejme viac zaslúžili obvinenie, alebo minimálne vyšetrovanie a preverovanie, keďže sa veľmi podozrivým spôsobom angažovali v prospech Mikurčíkovej protistrany. Avšak proti týmto sudcom, voči ktorým jestvujú vážne podozrenia, reálne súdne rozhodnutia, komunikácia v Threeme a tiež skutočné indície, že sa vo veci angažovali, sa žiadne konania nevedú. Sudcov, ktorí rozhodovali v prospech spolumajiteľov Esetu, polícia, prokuratúra a súdy až podozrivo šetria.

Dávid Lindtner je naopak obvinený z toho, že konal v prospech Mikurčíka. Jeho obvinenie je postavené na výpovediach ďalších prominentných aktérov Threemy, sudcov Vladimíra Sklenku a Miriam Repákovej. A práve tie vzbudzujú najväčšie otázniky.

To, že Lindtner je v kauze Carlton obvinený ako jediný sudca, je zvláštne a svojím spôsobom aj zarážajúce – práve proti tomuto sudcovi je totiž najmenej dôkazov.

Sklenka: Lindtner sa angažoval, inak o kauze nič neviem

Bývalý podpredseda Okresného súdu Bratislava 1 Vladimír Sklenka vyšetrovateľom na výsluchu 22. decembra 2020 porozprával o tom, ako ho Lindtner opakovane kontaktoval so žiadosťou o pomoc: „Požiadal ma, aby som sa v rámci Carltonu priklonil na stranu pána Mikurčíka, aby som zo svojej pozície v rámci možností robil úkony v prospech pána Mikurčíka.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa