„Bez názvu“ - pravidelný týždenný newsletter Adama Valčeka

V tomto vydaní Bez názvu:

  • Komunikácia cez WhatsApp pripisovaná vyšetrovateľom o zadržiavaní listov z zodpovedá tomu, čo obhajcovia hovoria už niekoľko rokov,
  • napätie medzi orgánmi presadzovania práva sa zrkadlí aj v napätí medzi novinármi,
  • ministerstvo ide meniť Trestný poriadok, odpočúvanie má byť možné aj pri bežnej krádeži a pri dohodách s páchateľmi nemajú byť žiadne pochybnosti o ich priznaní,
  • dôvetok k vydaniu z minulého týždňa – reakcia špeciálnej prokuratúry.

Puzzle

Trestne stíhaný predseda strany Smer Robert Fico spolu s trestne stíhaným bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom cez týždeň zverejnili útržky z údajnej komunikácie príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo vyšetrovateľa Jána Čurillu.

Táto partia mala mať na komunikačnej platforme WhatsApp spoločnú skupinu. Jej existenciu v rozhovore pre Plus 7 dnípriznáva bývalý vedúci operatívy NAKA Ján Kaľavský, ktorý k nej kedysi patril tiež.

Kaľavský však začal vypovedať o podozreniach z manipulácií trestných stíhaní a tak sa stal kľúčovou postavou napätých vzťahov medzi orgánmi presadzovania práva. Potom ho NAKA obvinila z korupcie, čo vnímal ako odvetu a tak ušiel do zahraničia. Medzičasom požiadal o azyl v Bosne a Hercegovine, ktorá nie je členom Európskej únie.

Časť zverejnenej policajnej komunikácie by bola osviežením diskusie, ktorá sa tu viedla koncom roka 2020 a začiatkom roka 2021 o väzbe a jej využívaní ako nátlakového prostriedku, ktorý má priviesť obvinených k spolupráci s orgánmi presadzovania práva. Pretože v podstate potvrdzuje, že sa to naozaj deje.

Slovenská advokátska komora o tom síce rozpráva už niekoľko rokov, ale bez širšej spoločenskej a politickej odozvy – čo bolo spôsobené aj chýbajúcimi dôkazmi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa