Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková minulý týždeň odvolala predsedu Okresného súdu Bratislava III Romana Fitta.

Podľa dokumentu, ktorý má Štandard k dispozícii, Kolíková k tomuto rozhodnutiu dospela pre Fittovo údajne nevhodné správanie počas zásahu NAKA na jeho súde koncom apríla, keď sa elitní vyšetrovatelia snažili zaistiť spis, ktorý sa týkal „kajúcnikov“ Makóa a Beňu.

Tí boli v tom čase obvinení pre podozrenie z krivej výpovede a krivého obvinenia v kauze exšéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, na ktorého vypovedajú, že vzal úplatok. Vyšetrovatelia sa snažili dostať najmä k utajovanej prílohe spisu.

Zákonná sudkyňa Iveta Halvoňová im ho vtedy odmietla vydať. Fitt konanie podriadenej sudkyne obhajoval, podľa neho zásah NAKA bol zasahovaním do nezávislosti súdu. Neskôr pred Súdnou radou zásah NAKA dokonca označil za nezákonný.

Podľa ministerky pre posúdenie, či sa Fitt v danej situácii zachoval správne a v súlade s povinnosťami predsedu súdu, nie je dôležité, či boli alebo neboli splnené podmienky pre odovzdanie spisu. Ministerka ho odvolala preto, že sa podľa jej posúdenia v danej situácii správal nevhodne.

Počas zásahu NAKA totiž na súde došlo k agresívnej konfrontácii. Komunikácia sudkyne Halvoňovej s vyšetrovateľmi NAKA prebehla za Fittovej aktívnej účasti, počas ktorej sa Fitt vyšetrovateľom vraj riadne nepredstavil. Halvoňová ho mala predstaviť len ako svojho „kolegu“.

“Vzájomná komunikácia príslušníkov NAKA a zákonnej sudkyne bola konfliktná, pričom malo dôjsť k hlasnej výmene názorov,“ konštatuje Kolíková.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa