Po nedávnom extempore svojich kolegov na treťom bratislavskom súde má opäť čo vysvetľovať. Objavila sa totiž nahrávka, ktorej pravosť bola potvrdená aj samotnou políciou. Nahrávka vznikla ešte v roku 2018, keď bol Štefan Hamran riaditeľom Útvaru osobitného určenia, tzv. Lynx Comando.

Na nahrávke, ktorú zverejnili Hospodárske noviny je zachytený hlas Štefana Hamrana, ako sa radí s kolegami ohľadom potenciálneho obídenia zmluvy s NBS na nákup nových vozidiel. Uniknutá nahrávka má necelé tri minúty a hneď v jej úvode Štefan Hamran upozorňuje kolegov, že oni sú tí, ktorí potrebujú obísť zákon. Svojich kolegov zároveň ubezpečuje, že zámena určených vozidiel a ich využitie na iné, ako dohodnuté účely, je prakticky neodhaliteľná.

Nato mu podriadení kolegovia pritakávajú a spomínajú, že tak isto sa to dá robiť aj s policajnými autami značky Volkswagen Touareg. „Keby boli také isté, ani Pán Boh to neskontroluje, možno podľa ,vinka', ale kto to bude kontrolovať,“ odznelo na nahrávke v HN online.

Tu treba poznamenať, že z nahrávky nie je jasné či išlo o náhodný príklad alebo o skúsenosť z minulosti. Hamran v nahrávke spomína modely luxusnej značky BMW pätkového radu. Vyjadruje sa o nich ako o potenciálnych vozidlách, ktoré by mohli slúžiť pre potreby policajného zboru, a nie pre účely, pre ktoré si ich národná banka objednala.

Práve modely vozidiel sú tie, ktoré na nahrávke nesedia. Tieto typy vozidiel sú vhodné pre dlhé pohodlné jazdy limuzínoveho typu a využívajú ich najmä manažéri súkromných spoločností, prípadne osoby na čele štátnych úradov. Z logiky veci si neviem úplne predstaviť, akú pridanú hodnotu by tieto vozidlá mohli poskytovať na činnosti, ktoré vykonáva Útvar osobitného určenia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa