Bratislava a Košice už nebudú mať svoje vlastné Krajské súdy, rezort spravodlivosti v novej súdnej mape počíta s odvolacími pracoviskami v Trnave a Prešove. Práve toto sa nepozdáva príliš sudcom z hlavného mesta a východoslovenskej metropoly. Ministerka Mária Kolíková (Za ľudí) kontruje aj tým, že ide o protikorupčné opatrenie, podľa nej sú navyše vo väčších mestách koncentrované viaceré justičné inštancie, čo nemusí byť vhodné. 

Súdna mapa je známa iba niekoľko dní. Ešte predtým, ako M. Kolíková predstavila svoj zásadný reformný plán novinárom, informovala samotných sudcov. Značná vlna nevôle sa zdvihla v Bratislave a Košiciach, odkiaľ budú presťahované odvolacie súdy. Zaujímavé je, že iné mestá značne neprotestovali, o krajský súd pritom príde aj Nitra, Žilina či Trenčín. 

Väzby a kontakty

Podľa M. Kolíkovej bude po presťahovaní súdov náročnejšie pre isté záujmové skupiny preniknúť do systému. „Ak si niekto vytváral chodníčky a cestičky, rozhodne bude mať sťaženú úlohu, ak budú odvolacie pracoviská v iných mestách. Takže opatrenie má aj istý protikorupčných charakter, to hovorím úplne otvorene,“ vysvetlila M. Kolíková. 

Ministerka si netrúfla odhadnúť, či ide pri kritike o názor väčšiny alebo menšiny v spomínaných dvoch mestách. Cieľom súdnej mapy pritom nie sú prioritne škrty, ale vyššia efektivita justície a najmä špecializácia sudcov. Bonusom je podľa M. Kolíkovej aj to, že pri menších počtoch odvolacích súdov sa značne zväčšia ich kolégiá, teda o právnych problémoch bude diskutovať omnoho viac ľudí. 

Stanovisko časti sudcov

Iniciatívu ministerstva kvituje aj sudcovská organizácia Za otvorenú justíciu (ZOJ). Podľa stanoviska, ktoré má TREND k dispozícii, je dôležité pokračovať v očiste súdnictva, samotná mapa však nebude stačiť. „Považujeme za potrebné zdôrazniť, že pre úspešnú realizáciu tohto návrhu je nevyhnutné dôsledne sa zaoberať všetkými vecnými argumentmi a námietkami sudcov,“ uvádza iniciatíva. Pri diskusii je ZOJ pripravená podporiť rozumné a vecné zmeny. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa