Tábor ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) zrejme potichu oslavuje. Vláda na ostatnom zasadnutí odvolala z funkcie jej štátneho tajomníka Michala Luciaka, ale nie preto, že by s ním jeho šéfka nebola spokojná, práve naopak. M. Luciak sa totiž vráti do Národnej rady SR, odkiaľ sa bude musieť porúčať Viera Leščáková, ktorá práve nie je najväčším priaznivcom M. Kolíkovej. Predsedníčka strany Veronika Remišová opätovne vyzvala vzbúrencov na odchod.

Ako už skôr upozornil portál Aktuality.sk, M. Kolíková a ľudia okolo nej totiž budú mať v poslaneckom klube väčšinu. Môže tak nastať scenár, že bude odvolaná predsedníčka klubu Jana Žitňanská, ktorá sa pri konflikte ministerky spravodlivosti a šéfky strany V. Remišovej nepostavila ani na jednu stranu. Vnútrostranícky boj naplno odštartovala vládna kríza z jari. Odvtedy sa oba tábory nevedia dohodnúť.

Zásadne sa môže zmeniť dynamika vo vedení strany. Legitimitu predsedníčke Veronike Remišovej totiž dodávajú garancie v parlamente. Ak ale nebude schopná dodať koalícii v kľúčových otázkach jednotný postoj poslaneckého klubu, jej pozícia sa výrazne oslabí. Krídlo okolo M. Kolíkovej si navyše vytvorí priestor na manévre pri akýchkoľvek debatách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa