Slovenskú hrozí kolaps zdravotníctva. Výpovede sa rozhodlo podať už viac ako 2050 lekárov. „A budú pribúdať počas celého októbra“ uviedol pre TREND predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

Lekári budú chýbať najmä v nemocniciach, výpoveď podali internisti, traumatológovia, kardiológovia, anesteziológovia, pediatri, gynekológovia či lekári z novorodeneckých oddelení. V Bratislave nie je podľa P. Visolajského schopná fungovať Univerzitná nemocnica. „Preto sa čudujem vyjadreniam pána ministra, že si na výpovede lekárov počká,“ podotkol.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii na podané výpovede informovalo, že je prekvapené tvrdeniami predstaviteľa lekárskych odborov ohľadom nezáujmu vedenia rezortu o lekárov. "Minister zdravotníctva a štátna tajomníčka v posledných dňoch osobne navštívili zdravotníkov v Prešove, Košiciach, Bratislave. So svojimi kolegami – zdravotníkmi sa stretávali aj predtým a budú aj naďalej," informoval rezort s tým, že je otvorené novej požiadavke lekárov na podpísanie záväznej dohody.

Výpoveď podala štvrtina lekárov z ústavných zdravotníckych zariadení. „Keď zarátame všetky zariadenia ústavnej zdravotníckej starostlivosti, o ktorých mám prehľad, tak je to, predpokladám okolo osemtisíc,“ informoval minister zdravotníctva o počte lekárov na Slovensku v diskusnej relácii Na telo Plus TV Markíza. Reálne čísla však podľa jeho slov môžu byť vyššie.

„Už nemôžeme mlčky tolerovať stav v zdravotníctve a v nemocniciach. Požiadavky, ktoré sme mali, sa neriešili. Pritom nestoja nič, len prácu ministerstva zdravotníctva. Žiadame podporu lekárov či zmenu vzdelávania mladých lekárov, kde nejde o požiadavky smerom k platom. Tu ide o to, že je potrebné riešiť základné veci, ktoré sa nehýbu,“ vysvetlil rozhodnutie P. Visolajský.

Nemocničná starostlivosť nebude fungovať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa