Skráti sa výrazne lehota väzby, alebo sa iba zvýši tlak na orgány činné v trestnom konaní, aby pracovali rýchlejšie a efektívnejšie? Diskusia o takzvanej kolúznej väzbe na politickej scéne pokračuje, a hoci si oba tábory sadli za rokovací stôl, stále nie je jasné, či budú v parlamente dva rozdielne návrhy, alebo iba jeden – vládny. Téma môže navyše prerásť do ďalšej z mnohopočetných koaličných roztržiek.

Kým ministerstvo spravodlivosti predstavovalo svoj nápad, ako zmeniť pravidlá kolúznej väzby, nezaháľali ani v hnutí Sme rodina. Práve zo strany Borisa Kollára prišiel mierne odlišný návrh, ktorý by v prípade súhlasu zákonodarcov okresal celkové trvanie väzby.

Šéf hnutia hovorí o tom, že v podobných podmienkach, v akých sú dnes viacerí obvinení, by nedržal ani psa. Faktom je, že Slovensko má čo dobiehať, no jednou oblasťou sú podmienky obvinených a druhou to, koľko času strávia za mrežami.

Pri pohľade k našim susedom sa dá povedať, že celkovú legislatívu v oblasti trestného práva máme v mnohých oblastiach veľmi prísnu. Problémom sú pri väzbe nielen spomínané podmienky, ale, ako sa zdá, najmä jej trvanie.

Každý prípad je však jedinečný a nedá sa preto generalizovať a tvrdiť, že pri akomkoľvek zločine musí postačiť polícii a prokuratúre vopred jednotne stanovená lehota. Aj spomínané inštitúcie musia dodržiavať zákon, ktorý celý proces naťahuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa