Nie je to ani zďaleka jednoznačné víťazstvo Joe Bidena, ako dúfali demokrati a naznačovali predvolebné prieskumy. O výsledku sa rozhoduje v niekoľkých tzv. swing štátoch, v ktorých sú predbežné výsledky veľmi tesné.

Volebnú noc v Amerike zdramatizoval ešte aj Donald Trump, ktorý sa už vyhlásil za víťaza a spochybňuje sčítavanie hlasov.

„Snažia sa ukradnúť voľby,“ napísal Trump na Twitteri. „Hlasy nemôžu byť započítavané po tom, ako sa zatvorili volebné miestnosti,“ doplnil.

„Veľké víťazstvo,“ napísal ešte predtým.

Tieto vyjadrenia vyvolávajú pobúrenie. Svetové média a ich analytici tvrdia, že ide o predčasné hodnotenie, ktoré sa nezakladá na realite. Trumpove vyjadrenia už odsúdili aj ľudia z Bidenovho štábu či niektorí konzervatívni komentátori.

Zároveň sa potvrdili obavy, že Trump by mohol aj v prípade prehry spochybňovať výsledok volieb, čo by mohlo viesť k veľkej ústavnej kríze. Prezident totiž odmietol pred voľbami jednoznačne prisľúbiť pokojné odovzdanie moci v prípade svojej porážky. Teraz je pravdepodobné, že tieto voľby budú mať dohru na Najvyššom súde.

Kde sa rozhodne?

Michigan, Wisconsin a Pennsylvánia sú tri štáty stredozápadu, ktoré zrejme rozhodnú tieto voľby. Ak demokrati vyhrajú v dvoch z troch týchto štátov, tak Biden sa stane prezidentom.

Pred štyrmi rokmi prekvapujúco triumfoval Trump vo všetkých troch, aj keď predvolebné prieskumy hovorili opak. Aj teraz prieskumy favorizovali Bidena, ale momentálne s výnimkou Wisconsinu, vedie Trump. Najmä náskok v Pensylvánii sa javí byť už dosť veľký. Na druhej strane sa ešte čaká na hlasy odovzdané poštou, ktoré sa počítajú ako posledné. Podľa BBC je ešte 1,4 milióna nespočítaných hlasov odovzdaných poštou, z ktorých väčšina by podľa prieskumov mala ísť Bidenovi. Náskok Trumpa je tu pritom len asi 700 tisíc hlasov. Aj preto je teraz stratégiou Trumpa spochybňovať tieto hlasy.

Podľa NY Times je zatiaľ medzi hlasmi odovzdanými poštou taký rozdiel, že by to mohlo Bidenovi stačiť na víťazstvo v štáte. Oficiálne počítanie hlasov sa však ešte môže v Pensylvánii natiahnuť aj z dôvodu, že podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu sa v tom štáte započítajú aj hlasy, ktoré prídu poštou do troch dní od skončenia volieb.

Divokou kartou sa však môže stať aj Georgia, ktorá je zatiaľ tesná v prospech Trumpa, ale stále nie rozhodnutá. Ak by Biden nakoniec zvíťazil v Georgii, stačilo by mu víťazstvo iba v jednom z troch spomínaných štátoch.

Tomu, že si na definitívne výsledky ešte počkáme nasvedčuje aj situácia v Nevade, kde úrady nebudú až do štvrtka aktualizovať výsledky. Biden tu zatiaľ tesne vedie, ale ešte nemá nič vyhraté. V Nevade sa hrá o šesť voliteľov.

Hlasy hispánskej menšiny

Okrem typických demokratických bášt, Biden zatiaľ napríklad triumfoval v Arizone, čo je prvé víťazstvo demokratického kandidáta od roku 1996. Získal tým na svoju stranu 11 voliteľov. Arizona má rastúci podiel hispánskej populácie, kvôli čomu analytici už roky predpovedajú, že by sa tento štát mohol zlomiť aj vo voľbách.

Demokratický kandidát Joe Biden (vľavo) a úradujúci prezident Donald Trump.
Neprehliadnite

Podľa Bidena sú čísla jasné. Chystáme sa vyhrať, vyhlásil. Sledujte náš online prenos

No nie všade sa mohol Biden spoľahnúť na podporu hispánskej menšiny. Napríklad na Floride získal Trump prekvapivo veľa ich hlasov. Podľa portálu Foreign Policy ide o voličov, ktorí unikli pred socialistickým režimom vo Venezuele, na Kube či Nikarague a teraz uverili v kampani Trumpovi, ktorý ich strašil socialistickým radikalizmom Bidena. Zdá sa, že táto stratégia mohla zabrať. Súčasný prezident získal na Floride výrazne viac hispánskych voličov než pred štyrmi rokmi proti Hillary Clintonovej. A hispánske hlasy teraz pomáhajú Trumpovi aj v Ohio či v Georgii.

Sklamanie pre demokratov

Počítanie hlasov trvá tento rok dlhšie než obvykle. Niektorí tvrdia, že na výsledky z kľúčových štátov môžeme čakať aj niekoľko dní.

Pred volebným dňom volilo takmer 100 miliónov Američanov, či už poštou alebo osobne. To sú dve tretiny z celkového počtu hlasov v roku 2016. To je dôvod, prečo spočítavanie trvá dlhšie.

Američania si nevolia len prezidenta, ale aj zástupcov v Snemovni reprezentantov a 35 zo 100 senátorov. Doteraz mali demokrati kontrolu v Snemovni reprezentantov, ktorú by si mohli podľa predbežných výsledkov naďalej udržať. Lenže sa zrejme scvrkne, čo bude nepochybne pre demokratov sklamanie. Na druhej strane aj v prípade víťazstva Trumpa, by kongres mohol blokovať niektoré jeho kroky, ako tomu bolo posledné dva roky.

Otázne stále je, ako sa sily rozdelia v Senáte, kde mali doteraz miernu výhodu republikáni.