Podozrenia z daňových únikov, ktorým čelí americký prezident Donald Trump, doviedli bývalého federálneho prokurátora Nicka Akermana k názoru, že prezidentovi a jeho dcére Ivanke Trumpovej by mohlo hroziť až päťročné väzenie. Uznávaný právnik, ktorý bol aj členom tímu vyšetrujúceho prípad Watergate, počas rozhovoru pre CNN na otázku, či americký prezident môže čeliť obvineniu po odchode z Bieleho domu, odpovedal, že „o tom niet pochýb“. Ide podľa neho o „celú sériu aktivít, ktoré možno kvalifikovať ako daňové podvody, nie ako vyhýbanie sa daňovým povinnostiam“.

Takmer žiadne dane

Podľa rozsiahlej správy, ktorú pred pár dňami zverejnili noviny The New York Times (NYT), D. Trump za 10 z posledných 15 rokov neplatil takmer žiadne dane z príjmu do federálnej kasy. Pritom sa profiluje ako úspešný podnikateľ, vo svojich firmách zarobil, no aj stratil milióny. V súvislosti s jeho podnikaním sa spomína aj dcéra Ivanka.

NYT s odvolaním sa na Trumpove daňové dokumenty za uplynulých viac ako 20 rokov napísali, že súčasný prezident zaplatil na federálnej dani z príjmu v roku 2016, teda v roku jeho zvolenia do funkcie, iba 750 dolárov a rovnakú sumu odviedol aj v prvom roku vo funkcii.

D. Trump: Správa je falošná

„Je to úplne falošná správa, vymyslená,“ reagoval D. Trump na margo zverejnených informácií. „V skutočnosti som zaplatil daň.“ Plánuje to aj dokázať, len čo bude môcť. Trval na tom, že jeho daňové priznania budú zverejnené, keď americký daňový úrad Internal Revenue Service (IRS) dokončí audit. „IRS so mnou zaobchádza veľmi zle,“ sťažoval sa prezident.

Právnik organizácie Trump Organization Alan Garten pre denník NYT uviedol, že „väčšina, ak nie všetky, skutočnosti sa zdajú byť nepresné“. Vyžiadal si dokumenty, z ktorých noviny vychádzali.

Zisky, no aj straty

Denník NYT vykreslil Trumpa ako podnikateľa, ktorý inkasuje stovky miliónov dolárov ročne, no vykazuje chronické straty. To vraj využíva na to, aby sa vyhol plateniu daní. Podľa časopisu Forbes má jeho majetok hodnotu 2,5 miliardy dolárov. Vo svojom portfóliu má najmä nehnuteľnosti v centre New Yorku. Vlastní aj golfové rezorty a vinárstva a predáva licencie na hotely so svojim menom po celom svete.

V čase, keď Trump pôsobí v úrade prezidenta, riadia Trump Organization jeho synovia Eric a Donald mladší. Tí svojho otca obraňujú aj v tejto kauze a vyhlásili, že Trumpove spoločnosti platia milióny dolárov na daniach zo mzdy a z nehnuteľností.

„Platí dane vo výške desiatok miliónov – teraz nebude platiť viac, ako je potrebné,“ citovala agentúra Bloomberg Donalda Trumpa mladšieho z rozhovoru pre Fox Business Network. „A mimochodom, dodržiava daňový zákon, ktorý napísali ľudia ako Joe Biden, ktorý je v DC už 47 rokov. Hrá podľa ich pravidiel.“

Voľby sa blížia

D. Trump na svojho protikandidáta J. Bidena v prieskumoch pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami stráca.

Témy Trumpových daní sa okamžite po jej zverejnení v NYT chytila aj Bidenova kampaň, ktorá začala distribuovať nálepky s textom: „Na daniach z príjmu platím viac ako Donald Trump.“ Ukazujú tak vraj rozdiel medzi hlavnými prezidentskými kandidátmi. Prezidentské voľby v USA sa konajú 3. novembra.