Po peripetiách pri hlasovaní a niekoľkotýždňovom čakaní na finálne výsledky si demokrati nakoniec zachovali kontrolu nad Senátom a republikáni, ktorí prekročili hranicu 218 kresiel, majú väčšinu v Snemovni reprezentantov.

Spravodajská televízia CNN v súvislosti s nedávnymi voľbami poukázala na tesné výsledky, ktoré sa prejavovali vo viacerých líniách hlasovania, a to aj v skupine voličov, ktorá už tradične raz nahráva republikánom, inokedy zase demokratom. Aj v rámci nej však tentoraz prevládla silná polarizácia, ktorá sa tiahne naprieč celou spoločnosťou.

Americké voľby na všetkých úrovniach sprevádza komplikovaný volebný systém, v ktorom sa však najväčšia pozornosť nakoniec opäť sústreďuje na to, kto pôjde do súboja o prezidentské kreslo.

Trump – Biden – DeSantis

Boj o to, kto bude mať navrch, sa už začal. Demokratická strana cez svojich predstaviteľov, vrátane predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej, voličom nepriamo odkazuje, že by aj v roku 2024 chcela v prezidentskom kresle niekoho zo svojich radov.

Či sa ešte do ďalšieho volebného zápolenia skutočne pustí aj osemdesiatnik z Demokratickej strany a súčasný prezident Joe Biden, vyvoláva stále častejšie otázniky. A to aj pre viaceré jeho prešľapy − napríklad keď si na verejných zhromaždeniach zmýlil vojnu na Ukrajine s vojnou v Iraku.

Demokrati však naďalej vytrvalo poukazujú najmä na chyby republikána Donalda Trumpa.

Najnovšie najmä cez záverečnú správu výboru Kongresu o vyšetrovaní útoku na Kapitol zo 6. januára minulého roka. Vyplýva z nej, že D. Trump plánoval nezákonne zvrátiť svoju porážku vo voľbách. Teraz je ťah na ministerstve spravodlivosti a onedlho sa ukáže, či bude bývalý americký prezident aj trestne stíhaný. Samotný Trump však obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o tvrdý politický boj. Do Bieleho domu by sa rád vrátil ako víťaz, čo potvrdil aj nedávno ohlásenou kandidatúrou.

Na päty mu však stále dôraznejšie šliape ďalší republikán, Ron DeSantis. Po tom, čo nedávno jednoznačne obhájil post floridského guvernéra, je stále jasnejšou hviezdou na republikánskom poli.

Otázky a odpovede

R. DeSantis na Floride vystupuje proti politike strašenia. Nesúhlasil s viacerými opatreniami počas covidu, pri ktorých sa zatvárali školy aj podniky. Myslí si, že vďaka tomuto prístupu sa Floride lepšie darí aj po ekonomickej stránke, a že mu voliči preto opätovne vyslovili dôveru.

V uplynulých dvoch rokoch sa na Floridu presťahovalo množstvo Američanov. DeSantis v povolebnom prejave poďakoval voličom, že si vybrali slobodu a vymenoval dôvody svojho floridského úspechu: „Vybrali sme si fakty pred strachom. Zvolili sme si vzdelanie pred indoktrináciou, Chránili sme práva rodičov a rešpektovali sme práva daňových poplatníkov. Ľudia sem prichádzali preto, že naša politika funguje.“

A najnovšie rozohráva partiu, do ktorej sa nepúšťajú ani mnohí jeho stranícki kolegovia.

V polovici decembra 2022 požiadal Najvyšší súd Floridy, aby začal vyšetrovať „akékoľvek nesprávne konanie v súvislosti s vakcínami proti covidu-19“.

Pod drobnohľad by sa tak mala dostať činnosť viacerých subjektov, ktoré sa zapojili nielen do vývoja a distribúcie, ale aj propagácie vakcín. Žiada, aby zodpovedné orgány v tejto súvislosti prešetrili konanie farmaceutických výrobcov, aj rôznych úradníkov a viacerých lekárskych združení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa