Nezaradený poslanec Tomáš Taraba prichádza s návrhom „zoštátniť“ peniaze, ktoré zostávajú v rukách Správcu zálohového systému z nevyzbieraných jednorazových nápojových obalov, keď si zákazník nevyzdvihne zálohu za obal. V dôvodovej správe k novele zákona o jednorazových obaloch uvádza, že správcovi zostane po dosiahnutí cieľa vyzbierať 90 percent obalov za jeden rok minimálne 20 miliónov eur.

T. Taraba vychádza z analýz ministerstva životného prostredia, podľa ktorých sa na slovenský trh uvedie jedna miliarda plastových fliaš a zhruba 350 miliónov plechoviek od nápojov ročne. Poslanec svoj návrh odôvodňuje tým, že miera návratnosti jednorazových obalov je v súčasnosti na úrovni 20 percent. Ako uvádza, informácie o úrovni návratnosti komunikovalo ministerstvo životného prostredia. Suma, ktorá tak zostáva Správcovi zálohového systému, sa šplhá podľa T. Tarabu omnoho vyššie, než na spomínaných 20 miliónov.

Pri takej nízkej miere návratnosti nevidí dôvod na to, aby tieto financie zostávali v rukách „súkromnej spoločnosti, ale boli použité štátom na ochranu životného prostredia a zabezpečenie ostatných, najmä sociálnych, potrieb občanov SR“. Zabezpečiť by to mala podľa jeho návrhu nová recyklačná spoločnosť, ktorú by malo zriadiť ministerstvo životného prostredia. Dané financie by sa mali následne použiť na ochranu prírody či iné, bližšie nedefinované sociálne opatrenia.

Taraba si vymýšľa

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa