Svietlana Cichanovská sa plánuje vyhlásiť za prezidentku Bieloruska. Informuje o tom poľský portál rp.pl, ktorý sa odvoláva na svoje vlastné zdroje.

Podľa nich sa už „neúspešná“ kandidátka na prezidentku chystá na zverejnenie listu, v ktorom oznámi svoje víťazstvo vo voľbách.

JB 32 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko prichádza k urne odovzdať svoj hlas počas hlasovania v prezidentských voľbách vo volebnej miestnosti v Minsku 9. augusta 2020. V Bieloruska sa v nedeľu konajú v poradí šieste voľby hlavy štátu od roku 1991, keď táto bývalá sovietska republika získala nezávislosť. Prvýkrát v moderných dejinách Bieloruska sa voľby uskutočnia bez účasti širokého spektra medzinárodných pozorovateľov, upozornila agentúra TASS. FOTO TASR/AP

Belarusian President Al
Neprehliadnite

Lukašenko: Bielorusko sa nechce stať nárazníkovou zónou medzi Ruskom a Západom

Alexander Lukašenko v sobotu vyhlásil, že Rusko je jeho krajine ochotné poskytnúť bezprostrednú pomoc na zaistenie bezpečnosti v prípade, že o to Bielorusko požiada.

Stalo sa tak po tom, čo absolvoval telefonický rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Po prezidentských voľbách v Bielorusku z 9. augusta vychádzajú do ulíc každý deň stúpenci opozície, podľa ktorých bolo hlasovanie zmanipulované.

Prezident Alexandr Lukašenko podľa oficiálnych výsledkov získal 80 percent hlasov, čím si zabezpečil šiesty mandát vo funkcii hlavy štátu, ktorú zastáva od roku 1994. Jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská dostala podľa týchto údajov desať percent hlasov.

Podpora aj zo Slovenska

Vyjadrenie bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Alexandroviča Leščeňu, ktorý podporil účastníkov protestov vo svojej krajine, potvrdzuje vážnosť situácie v Bielorusku po nedávnych prezidentských voľbách. Pre TASR to v nedeľu uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

EBE 27 Moskva - Na snímke uprostred bieloruský prezident Alexander Lukašenko a naľavo jeho syn Nikolaj sledujú vojenskú prehliadku na počesť Dňa víťazstva nad fašizmom na Červenom námestí v Moskve v Rusku v stredu 24. júna 2020. Oslava sa mala uskutočniť pôvodne 9. mája, avšak kvôli pandémii nového koronavírusu ju museli odložiť. FOTO TASR/AP
Belarusian President Alexander Lukashenko, center, with his son Nikolai, left, watch the Victory Day military parade marking the 75th anniversary of the Na
Neprehliadnite

Lukašenko je na pomalom ústupe: Nasledujúca stanica - nový bieloruský prezident

„Slovenská diplomacia zaznamenala zásadné vyjadrenie bieloruského veľvyslanca na Slovensku. To, čo hovorí, potvrdzuje aj naše hodnotenie súčasnej situácie v Bielorusku, ktorá je taká vážna, že sa k nej verejne a kriticky vyjadruje aj predstaviteľ bieloruskej diplomacie. Je to signál od seniorného bieloruského diplomata, ktorý takýmto odvážnym a jasným postojom prejavuje podporu svojim spoluobčanom,“ povedal I. Korčok.

Leščeňa vo videu zverejnenom cez víkend na sociálnych médiách vyjadril ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva svojej krajiny solidaritu s protestujúcimi.

„Som solidárny s tými, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest v rámci pokojných sprievodov, aby bolo ich hlas počuť. Ako rodák z mesta Žodzina som s vami - pracovníkmi BelAZ-u a kováčskeho závodu,“ uviedol Leščeňa.