Poslanci SaS a Hlas-SD zabezpečili budúcotýždňové hlasovanie o nedôvere vláde. Či bude úspešné, hovorí Matúš Šutaj Eštok, generálny manažér strany Hlas-SD.

Čo bol spúšťač, pre ktorý ste sa rozhodli ísť do vyslovenia nedôvery vláde?

Dlhodobo sme uvažovali, že vyslovíme nedôveru premiérovi Hegerovi. Koniec koncov, už pri tom, ako ohlasoval menšinovú vládu, sme ho vyzvali, aby predstúpil pred parlament a požiadal o vyslovenie dôvery a ukázal tú 76-tku, s ktorou je pripravený vládnuť. Bohužiaľ, pán premiér Heger na túto našu žiadosť nereflektoval. Teraz strana SaS ukázala, že začína byť opozičnou. Doteraz mali problém, že by takýto návrh predniesol niekto v rámci opozície.

V akom zmysle?

Keby boli pod návrhom podpísaní poslanci za stranu Smer-SD alebo niekto iný, tak za takýto návrh nebudú hlasovať. Videli sme to pri hlasovaní o odvolávaní ministra Romana Mikulca, kedy časť poslaneckého klubu SaS použila argumentáciu, že nemohli hlasovať za návrh na jeho odvolanie, lebo to predniesol Smer-SD. Takže, SaS sa konečne chopila iniciatívy. Veľmi radi sme ich chýbajúce podpisy doplnili. Teraz sa presne ukáže, kto v parlamente nosí opozičný a kto koaličný dres.

Predkladáte, že je šanca, že by mohla byť vláde vyslovená nedôvera?

Ak si to spočítate, tak počty hovoria pomerne jasne. Ak dnes máme menšinovú vládu, ktorá operuje s mandátom 73 poslancov, zvyšok by mal byť opozičný. Teraz je priestor na to, aby sa všetci poslanci v parlamente odkryli.

Čo hovorí vaša parlamentná matematika?

Strana Hlas-SD bude hlasovať za odvolanie tejto neschopnej vlády. Aj Richard Sulík sa vyjadril, že všetci poslanci SaS budú hlasovať za odvolanie. Predseda strany Smer-SD sa tiež v náznakoch vyjadril, že vedia, čo je ich povinnosť a budú hlasovať za pád tejto vlády. Potom tam máme hnutie Republika, ktoré rovnako signalizuje odvolávanie a rovnako sa vyjadrili aj poslanci okolo Tomáša Tarabu.

Zostávajú tam iba kotlebovci, ktorých vyjadrenie som ja osobne nezachytil. Môžem sa mýliť. Potom tam máme dvoch poslancov, ktorí reprezentujú dve strany. Je to Miroslav Kollár zo strany Spolu a Tomáš Valášek zo strany Progresívne Slovensko. Pokiaľ je dnes Progresívne Slovensko v opozícii a nepodporuje túto vládu, tak aj pán Valášek by mal hlasovať za vyslovenie nedôvery, rovnako ako aj pán Kollár. Teraz si oblečú dresy a ukážu, či podporujú Igora Matoviča s Eduardom Hegerom alebo nie. Ak sme všetci v opozícii ozaj opoziční, tak by malo byť k dispozícii 76+ hlasov.

Je práve v takomto období vhodný čas na pád vlády? Je čas na zvýšenie politickej neistoty?

Už včera bolo neskoro. A pokiaľ sa bavíme o politickej neistote, v nej predsa sme už nejaký čas. Táto vláda vyhrala voľby s jasným mandátom, zostavila vládu s 93 poslancami a po dva a pol roku sa dostali do stavu, že ich je ledva 73. Takže, o politickej istote tu nemôže byť ani reč.

V parlamente vláde neprechádzajú všetky návrhy zákonov, takže na Slovensku nemáme politickú stabilitu a nemôžeme sa baviť ani o tom, že by sme tu mali vládu, ktorá by bola schopná ľuďom pomôcť, pretože táto vláda, na rozdiel od okolitých krajín v rámci Európy, vždy reaguje na poslednú chvíľu. Nepomáha, keď treba, ale už keď je neskoro a robí to vždy nejakou bombastickú snahou Igora Matoviča. Ukazuje sa, že Igor Matovič ide hodiť ďalšiu jeho povestnú atómovku a roztrieskať obrovské miliardy. Takže, už je najvyšší čas, aby prišla konečne kompetentná vláda, ktorá bude vedieť ľuďom na Slovensku pomáhať.

Ak by vláda padla, kedy najskôr by sa dali realizovať predčasné voľby?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa