Kto je nastupujúci generálny prokurátor Maroš Žilinka? Na prokuratúre pôsobí od polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia, bol štátnym tajomníkom rezortu vnútra za vlády Ivety Radičovej, ale aj zástupcom riaditeľa ekonomickej kriminality. Známe sú však aj jeho osobné kontakty s Michalom Gučíkom, ktorý mal v minulosti pomáhať napríklad expredsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi a tyká si aj s ďalšími vplyvnými politikmi. M. Žilinka získal v ostatnej voľbe generálneho prokurátora historickú podporu. Hlas mu dalo až 132 poslancov zo 147 prítomných, v minulosti dostali úspešní kandidáti približne okolo 80 hlasov.

Na post šéfa ho navrhlo koaličné hnutie Sme rodina, ale aj Slovenská advokátska komora. Na verejnom vypočutí pred poslancami ústavnoprávneho výboru strávil niekoľko hodín, otázky smerovali aj na kamaráta M. Gučíka. Podľa prokurátora nie sú tieto jeho kontakty rizikové, počas híringu prízvukoval, že má skutočný záujem o zlepšenie imidžu domovskej inštitúcie.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas 16. schôdze parlamentu v Bratislave v stredu 21. októbra 2020. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Žiadne odvolacie súdy v Bratislave ani Košiciach? Tamojším sudcom sa Kolíkovej „mapa“ nepáči

M. Žilinkovi nie je v jeho kariére prakticky čo vytknúť, pričinil sa napríklad o to, že boli odstavení dlhoroční vyšetrovatelia, ktorí zakrývali aktivity človeka z mafiánskych zoznamov – Mariana Kočnera. Maroš Žilinka sa dokonca ocitol na vraždnom zozname partie z Komárna, ktorá okrem neho plánovala údajne aj likvidáciu advokáta Daniela Lipšica a prokurátora Petra Šufliarskeho.

Neľahká úloha

Nový generálny prokurátor to nebude mať po nástupe do funkcie jednoduché, dôvera ľudí je na bode mrazu, inštitúciou lomcujú aj rozsiahle kauzy z minulosti, napríklad v súvislosti s konaním Dobroslava Trnku či iných. Post generálneho prokurátora je pre justíciu kľúčový. Z titulu svojho postavenia môže byť pánom vo všetkých súdnych sporoch, dokáže zvrátiť verdikty svojich okresných či krajských kolegov.

Vypočúvanie kandidátov na šéfa Generálnej prokuratúry SR
Zdroj: Vypočúvanie kandidátov na šéfa Generálnej prokuratúry SR
Vypočúvanie kandidátov na šéfa Generálnej prokuratúry SR

Dosah má aj na Úrad špeciálnej prokuratúry, kde sa riešia najväčšie korupčné prípady v krajine. Maroš Žilinka bude po oficiálnom vymenovaní prezidentkou Zuzanou Čaputovou zastávať funkciu najbližších sedem rokov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa