Slovenskí vojaci si preberajú húfnice Zuzana 2 aj napriek výhradám Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a žalobe, ktorá je aktuálne na okresnom súde. Rezort obrany vraj oficiálne informácie o výhradách ÚVO nemá, a tak v projekte po svojich predchodcoch pokračuje. Čo s ním bude, ak súd rozhodne o zrušení obstarávania, nie je v súčasnosti jasné.

Šéf ÚVO Miroslav Hlivák pritom pre TREND povedal, že o problémoch informoval priamo ministra Jaroslava Naďa ešte počas minulého roka. Dôvodom komplikácií je to, že štátna akciovka Konštrukta Defence, ktorá zabezpečuje dodanie húfnic, sa proti prvostupňovému verdiktu kontrolórov odvolala a odvtedy je prípad zaseknutý na odvolaní.

Na snímke samohybná kanónová húfnica ZUZANA 2 počas odovzdávania do užívania profesionálnym vojakom v priestoroch 11. mechanizovaného práporu v Martine 22. júla 2021. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Armáda si v Martine prevzala prvých osem húfnic Zuzana 2

Rada ÚVO ako druhostupňový orgán o odvolaní nevie rozhodnúť, pretože namiesto obvyklého nepárneho počtu členov má párny, a tak hlasovanie viackrát skončilo patom. Úrad sa preto nedávno obrátil na okresný súd so žiadosťou, aby bola zmluva s Konštruktou Defence z roku 2019 zrušená. Tú podpísali ešte nominanti Slovenskej národnej strany (SNS).

M. Hlivák podľa vlastných slov ministra poprosil, aby zvážil svoj apel na akciovku, nech svoje odvolanie stiahne. V takom prípade by sa s najväčšou pravdepodobnosťou tender opakoval. Ako mnoho ďalších.

Naď
Neprehliadnite

O nákupe obrnených transportérov 8x8 budeme rokovať s viacerými výrobcami, avizoval Naď

Nominanti SNS, ktorí šéfovali rezortu obrany v predchádzajúcom období, totiž obchádzali zákon o verejnom obstarávaní so železnou pravidelnosťou. Rovnako sa postupovalo napríklad aj pri tendri na armádne transportéry 8x8 alebo pri nákupe nových stíhacích lietadiel F-16 za viac ako dve miliardy eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa