Európska únia predstavila začiatkom decembra novú politiku, ktorej cieľom je vytvoriť právny rámec pre prijatie takzvaných odvetných opatrení. „V čase rastúceho geopolitického napätia sa obchod čoraz viac stáva zbraňou a EÚ a jej členské štáty sa stávajú cieľom ekonomického zastrašovania. Potrebujeme vhodné nástroje, aby sme mohli reagovať," uviedol vo vyhlásení európsky komisár pre obchod Valdis Dombrovskis.

Prijatie tohto návrhu umožní uvaliť sankcie na zahraničné vlády, spoločnosti a jednotlivcov zneužívajúcich obchodné a finančné väzby s cieľom vynútiť si zmenu politiky EÚ. Výsledkom viac ako 10-mesačnej prípravy je pripravenie súboru opatrení, ktorými bude môcť EÚ reagovať na nepriateľské kroky. Medzi opatreniami je napríklad zvýšenie dovozných ciel, taríf, vylúčenie z verejných obstarávaní, ale aj obmedzenie možnosti investovať v EÚ.

Európska únia sa pri tvorbe politiky odvoláva na princíp nezasahovania, ktorý je imanentnou súčasťou medzinárodného práva. V tomto prípade sa však neaplikuje na jednotlivé štáty, ale cieľom je jednotná reakcia EÚ ako celku.

Komisár Dombrovskis zdôraznil, že tento mechanizmus je namierený výhradne voči nečlenským krajinám Únie. Predstavenie tejto agendy prichádza počas rastúceho sporu medzi Litvou a Čínou, ktorého dôkazom sú problémy litovského exportu. Ten je zadržiavaný v čínskom prístave pre údajné nezrovnalosti v dokumentácii.

V rámci EÚ panuje presvedčenie, že ide o pokračovanie diplomatického sporu v súvislosti s litovskou politikou voči Taiwanu. Európska únia si chce vytvorením tohto mechanizmu zabezpečiť silnejšiu pozíciu ako celku voči zneužívaniu obchodu na politické účely. Podobným vyhrážkam čelili viaceré členské krajiny, ako napríklad Francúzsko v prípade sporu s Tureckom alebo Pakistanom.

Spor medzi bocianom a drakom

Litva sa prednedávnom dostala do hľadáčika Pekingu vďaka svojej politike voči Taiwanu. Ten je v zmysle „Politiky jednej Číny“ považovaný za súčasť pevninskej Číny, avšak bez jej faktickej kontroly.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa