Obvinení ľudia, ktorí spolupracujú s polícoiu, rozhádali slovenských právnikov. Tí sú rozdelení na dva tábory. Kým jeden takýchto svedkov spochybňuje, ten druhý hovorí o nevyhnutnosti. Inštitút, ktorý sa v trestnom práve využíva niekoľko rokov, tak budí v ostatných mesiacoch veľkú pozornosť, aj napriek tomu, že nie je žiadnou novinkou. Dokázali by však orgány činné v trestnom konaní odhaliť organizované zločinecké skupiny bez pomoci „zvnútra“ alebo nie? Najčastejšie sa tento inštitút využíva práve pri nich, Slovensko s ním má skúsenosti aj pri vyšetrovaní mafie z konca deväťdesiatych rokov minulého storočia. Nie je momentálne známe, či bude mať diskusia aj legislatívnu dohru.

V súčasnosti spolupracujú s vyšetrovateľmi viaceré „veľké ryby“. Napríklad bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, ktorí policajtom detailne popísal fungovanie skupiny na čele s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom. Stále však platí, že obvinení, ktorí sa rozhodnú pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní najskôr musia „bez nároku na honorár“, respektíve úľavy z trestu priznať vlastný podiel viny. Až po preverení výpovede ďalšími dôkazmi môžu spolupracujúci páchatelia pristúpiť k dohode s prokurátorom o vine a treste, tú musí ešte následne odobriť súd.

Svedectvo konkrétneho páchateľa neznamená automaticky odsúdenie človeka, ktorého „nabonzuje“. V tejto súvislosti je známy prípad doživotne odsúdeného mafiána Branislava Adamča, ktorý uspel pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP), kde žaloval Slovensku republiku. B. Adamčovi sa nepozdávalo, že dostal trest na základe výpovede šoféra, ktorý ho viezol na miesto činu. Prípad sa týkal vraždy podnikateľa Mariána Karcela, pričom jeho likvidáciu si objednal niekdajší boss slovenského podsvetia Mikuláš Černák, aby nemohol svedčiť proti nemu.

ESĽP rozhodol v prospech B. Adamča, otázne však zostáva, akým iným spôsobom sa jeho vina v prípade vraždy dala preukázať.

Politika

Slovo kajúcnik sa stalo pomerne obľúbeným medzi opozičnými poslancami. Obzvlášť často označuje konanie polície a súdov ako neoprávnené predseda strany Smer-SD Robert Fico. „To, čo sa udialo v roku 2020 na Slovensku v trestnej oblasti, nemá v demokracii obdobu ani miesto. Vo väzbe máme kopu politických väzňov," napísal bývalý premiér. V tejto súvislosti je dôležité pripomenúť, že obvinení musia priznať najskôr svoj podiel na páchaní trestnej činnosti. Ak by sa počas konania preukázalo, že niekto účelovo skresľuje informácie, hrozí mu okrem základnej trestnej sadzby aj stíhanie za krivú výpoveď.

sud
Neprehliadnite

Vynovená súdna mapa kompletne prekreslí slovenskú justíciu

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa