Mestá a obce, ktoré sú najväčšími zriaďovateľmi škôl, školských zriadení a zriadení sociálnych služieb, žiadali vládu v čase energetickej krízy o pomoc. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) už v lete upozorňovalo na to, že štát svojimi opatreniami porušuje rozpočtové pravidlá samospráv a nerešpektuje ich kompetencie. „Vyhýba sa systémovým riešeniam, pričom robí len populistické rozhodnutia, ktoré v konečnom dôsledku nepomáhajú obyvateľom miest a obcí,“ uviedla starostka obce Janova Lehota Božena Kováčová.

„Prichádza zlá doba, kedy sme sa od vlády nedočkali ani pomoci, ani podania záchranného kolesa. Dočkali sme sa iba stresu, nervozity a toho, že nevieme, čo sa bude diať. Na tom sú rovnako ľudia, starostovia, primátori ale aj župani,“ uviedol riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Dediny, mestá a ani vyššie územné celky podľa jeho slov nebudú mať peniaze nazvyš. Podľa predsedu združenia Branislava Trégera v poslednom období nebolo ničím výnimočným, že bolo potrebné samosprávy brániť pred devastačným účinkom rozhodnutí zo strany štátu.

Ohrozený je základný chod samospráv

Energetická kríza spoločne so zdražovaním môže samosprávy paralyzovať. Vysoké ceny ohrozujú zabezpečenie základných funkcií miest, aj dôležité investície vrátane projektov, ktoré sú spolufinancované z eurofondov. „Upozorňujeme štát na to, aké dramatické následky majú na mestá rozhodnutia vlády a parlamentu. Neustále vyzývame štát k predloženiu systémových opatrení, ktoré nielen napravia súčasné nedostatky, ale budú aj riešením pre budúcnosť,“ uviedol prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček.

Únia navrhla šesť konkrétnych požiadaviek, ktoré samosprávam môžu pomôcť prežiť kritické obdobie. Medzi požiadavkami je refundácia vyplatených odmien, kompenzácia jednorazovej odmeny pre zamestnancov, kompenzácia zvýšených výdavkov za energie na základných školách, schválenie novely zákona o rozpočtových pravidlách, odpustenie pôžičiek z čias pandémie covidu 19, a tiež zníženie DPH na energie.

Mestá a obce adresovali vláde vyhlásenie, v ktorom uvádzajú, že odmietajú pôžičku od štátu, ktorá by splácala nezodpovedné rozhodnutia vlády. „Odmietame žiť na dlh a požadujeme dôstojné podmienky pre rozvoj samospráv a život ich obyvateľov,“ píšu vo vyhlásení.

Premiér má viacero návrhov

Na sneme ZMOS zo strany premiéra padol návrh, podľa ktorého by samosprávy mohli nakupovať energie v rámci spoločného obstarávania po vzore obstarávania vakcín proti covidu 19 na európskej úrovni. Ty malo viesť podľa Eduarda Hegera k lepším cenám.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa