Predčasné voľby po posledných turbulenciách vo vládnej koalícii nevylučujú ani tí, ktorí v nej ešte zostali. Naposledy sa tak vyjadril minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, podľa ktorého ak menšinová vláda nebude fungovať, resp. ak koalícia nenájde podporu z radov opozície a nebude schopná prijímať zákony, ktoré by pomáhali ľuďom, predčasným voľbám sa nevyhneme.

Predseda parlamentu Boris Kollár avizoval, že do parlamentu predloží návrh novely ústavy v súvislosti s referendom o skrátení volebného obdobia, aj v súvislosti s minuloročným rozhodnutím Ústavného súdu SR. Ten skonštatoval, že ústava síce pripúšťa skrátenie volebného obdobia parlamentu tým, že dôjde k jeho rozpusteniu, no výslovne nepripúšťa skrátenie volebného obdobia Národnej rady SR referendom.

Ako uviedol ústavný právnik Peter Kresák pre TREND, rovnaké stanovisko mal Ústavný súd SR aj pri ústavnom zákone o skrátení volebného obdobia parlamentu. Zároveň dodal, že poslanci môžu zmeniť ústavu, pokiaľ to bude viesť k posilneniu demokracie. Práve túto možnosť využili poslanci hnutia Sme rodina Miloš Svrček a Petra Hajšelová, ktorí predložili do parlamentu návrh na zmenu ústavy, ktorá má umožniť skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom alebo referendom.

Súčasnú trojkoalíciu táto novinka zrejme obíde

Ústava by podľa poslancov mala umožniť parlamentu prijať ústavný zákon, ktorým si parlament sám skráti prebiehajúce volebné obdobie. Ich zámerom bolo, aby nová legislatíva mohla predčasne ukončiť aj volebné obdobie súčasnej politickej garnitúry, ktorá bola zvolená v roku 2020.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa