Bývalý minister školstva Branislav Gröhling upozornil na to, že ministerstvo školstva si pod vedením Jána Horeckého neplní svoje reformné povinnosti tak, ako by malo. Ak sa to nezmení, v školstve budú chýbať peniaze na rozvoj a dôležité investície. No nielen to. Zdržanie alebo nesplnenie jedného míľnika podľa pravidiel Plánu obnovy a odolnosti SR ohrozuje podanie celej žiadosti o platbu Európskej komisii. Tá môže byť podaná iba vtedy, ak sa splnia všetky míľniky. Ohrozených je tak 814,6 milióna eur.

Rezort školstva podmienky pre vyplatenie prvej a druhej platby z plánu obnovy podľa B. Gröhlinga splnil. Tie sa týkali reformy systému riadenia vysokých škôl, spájania vysokých škôl do väčších celkov či hodnotenia vedeckého výkonu vysokých škôl. Tri míľniky pre vyplatenie ďalších peňazí z Európskej únie podľa neho Slovensko zatiaľ neplní. Ide o garantované miesto v materskej škole pre všetky deti od troch rokov, reformu poradenského systému či katalóg podporných opatrení.

„Tieto financie nie sú zadarmo. Na ich získanie musíte mať ambíciu presadiť reformy, vyrokovať ich a aj zniesť odpor, ktorý si každá reforma nájde,“ uviedol B. Gröhling. S tým, že si rezort školstva svoje povinnosti neplní, terajšie vedenie ministerstva nesúhlasí. Míľniky, s ktorými Slovensko mešká, vraj boli nastavené ešte za úradovania B. Gröhlinga. Rezort tvrdí, že aktuálne vedenie robí všetky potrebné kroky na úspešné zavedenie reforiem.

Reformy nestíhajú

„Pôvodne bol plán schváliť to do konca roka. Určite sa tento plán už nestíha,“ potvrdila generálna riaditeľa sekcie plánu obnovy Lívia Vašáková pre TV Markíza. Ministerstvo však hovorí, že úzko spolupracuje s Národnou implementačnou a koordinačnou autoritou (NIKA) a Európskou komisiou, s ktorými koordinuje všetky potrebné kroky a termíny. Medzi týmito krokmi je aj posunutie termínu pre splnenie povinností.

„Predĺženie termínov na prijatie niektorých legislatívnych zmien je súčasťou prebiehajúcich rokovaní s Európskou komisiou v rámci aktualizácie plánu obnovy,“ informovala TREND Jana Štulajterová z odboru koordinácie a komunikácie NIKA. Zatiaľ NIKA naďalej predpokladá, že do podania tretej žiadosti o platbu z plánu obnovy rezort svoje povinnosti splní. Rezortu školstva odporúča, aby si nastavil realistický harmonogram pre zavádzanie potrebných reforiem do praxe.

Minister školstva J. Horecký medzitým stihol informovať, že má ambíciu splniť všetky povinnosti, ktoré sa jeho rezortu dotýkajú a intenzívne na tom pracuje. To, že reformy stále nie sú hotové, zdôvodňuje tým, že by bolo príliš jednoduché napísať reformu školského zákona „od stola“. Rovnako by bolo ľahké nariadiť, aby tí rodičia, ktorým sa nepodarí umiestniť dieťa do materskej školy, dostali kompenzačný príspevok. No dôsledky takýchto rýchlych „a ľahkých rozhodnutí“ by však strany, ktorých by sa zmeny dotýkali, znášali dlhodobo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa