Úrad na ochranu osobných údajov nemá už viac ako rok svojho predsedu. Od apríla minulého roka ho vedie podpredsedníčka Anna Vitteková, ktorá je okrem iného aj bývalá poslankyňa Smeru. Lenže aj tej skončilo funkčné obdobie už v januári.

Predsedu úradu oficiálne volí Národná rada na návrh vlády. Ešte pred rokovaním vlády by sa však na nejakom mene mala dohodnúť koaličná rada. Keď TREND v januári zisťoval, kedy bude vymenovaný nový predseda úradu, dostal odpoveď, že o tom ešte bude rokovať koalícia. Tu istú odpoveď dostal aj teraz – po piatich mesiacoch. Kým nebude zvolený nový predseda, úrad ostáva pod patronátom nominantky Smeru.

Nedá sa ani povedať, že by koalícia bola s Úradom na ochranu osobných údajov spokojná. Ešte na jeseň sa dostal s úradom do konfliktu Úrad vlády kvôli preukazovaniu sa certifikátom s negatívnym testom v obchodoch a v práci. Úrad vlády obvinil Úrad na ochranu osobných údajov, že sa „neorientuje ani v základnej legislatíve“ a prekračuje svoje právomoci.

Koncom roka zase parlamentný výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny inicioval poslanecký prieskum, ktorým si chcel skontrolovať, ako sa na úrade dodržiavajú zákony a ako sa hospodári.

A v apríli minulého roka parlament odvolal predsedníčku úradu, nominantku Smeru, Soňu Pötheovú. Dôvodom bolo, že si v minulosti písala s Mariánom Kočnerom a že pod hrozbou vysokej pokuty žiadala od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, aby prezradil svoje novinárske zdroje.

Matovičova anketa

Dalo by sa teda očakávať, že koalícia sa bude chcieť rýchlo dohodnúť na novom predsedovi, lenže toto sa nedeje. Úrad na ochranu osobných údajov pritom stále neukončil politicky citlivé konanie vo veci predvolebnej ankety Igora Matoviča.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa