Podpredseda strany Dobrá voľba a Umiernení Alojz Hlina je rozčarovaný z toho, akým problémom musia čeliť Slováci a s čím všetkým sú konfrontovaní „My tu riešime nejaké palmičky, kanály v Malage a citové výlevy človeka, ktorý by nemal byť ani poslancom v trnavskej mestskej časti, ak taká je. Ale u nás je premiérom,“ uvádza v relácii týždenníka Plus 7 dni Karty na stôl. Súčasnú situáciu v koalícii označuje za priam šialenú.

Absolútne neprípustné je podľa jeho názoru vládnutie menšinovej vlády s podporou extrémistov v parlamente. „Ako chcú vládnuť, keď nemajú väčšinu? A ako chcú dostať tú väčšinu? No tak nazbierajú hlasy od kotlebovcov, tarabovcov a neviem od akých exotov, a s tým budú vládnuť?“ Nechce sa mu veriť, že sa Slovensko dožilo doby, kedy v krajine zrejme budú vládnuť extrémisti, pretože bez ich hlasov sa koalícia zaobíde len ťažko.

Hlavne nech sa vzbúria tí praví

„Ja očakávam že sa niekto vzbúri. Ale nech tí praví sa vzbúria. Lebo ja mám skôr pocit, že mobilizačne to pôsobí na ten druhý tábor. To sa nevzbúrime?“ hovorí v relácii. Vláda s pomocou kotlebovcov a ich odídencov, ktorí sú združení v strane Republika, je preňho nepredstaviteľná.

Rozumný človek podľa neho jednoducho nemôže kandidovať za stranu ĽSNS. „Idú nám vládnuť Milan Mazurek či Marián Kotleba a ten Martin Beluský, ktorý je akože múdry?“ čuduje sa A. Hlina.

Aký dopad bude mať takáto spolupráca na politický systém Slovenska, je možno pre niektorých otázne, A. Hlina má však jasnú odpoveď. „Toto je peklo,“ konštatuje.

„Ísť sa uchádzať o dôveru k Mizíkovi je desivé, to je hrôza. Lenže s týmto scenárom sa reálne ráta. A všetci sa tvária sväto. Všetci sa tvária, že však podporia dobrú vec. Des a hrôza. Nemôžete robiť dobré veci so zlými ľuďmi. Nemôžete,“ zdôrazňuje podpredseda Dobrej voľby.

Nech sú predčasné voľby čo najskôr

Jediným riešením tejto situácie sú podľa jeho názoru predčasné voľby, a to napriek tomu, že posledné prieskumy volebných preferencií prisudzujú Dobrej voľbe a Umierneným percentá pod hranicou zvoliteľnosti. „Teraz sú nejaké čísla, ale tie čísla sa môžu meniť,“ podotýka A. Hlina.

Agentúra Polis pre portál Zoznam.sk vykonala prieskum volebných preferencií, ktoré ukazujú, že Smer-SD predbehol Hlas-SD o dve percentá, pričom strana Dobrá voľba získala v prieskume dve percentá. Vládna koalícia sa snaží voličov presvedčiť o tom, že predčasnými voľbami sa k moci dostane mafia. A. Hlina túto úvahu úplne popiera.

„Nepríde mafia. V normálnych štandardných krajinách, v parlamentnej demokracii sú predčasné voľby. Keď to nejde, tak to proste nejde. A je zrejmé, že to nejde,“ konštatuje s tým, že bez predčasných volieb si Slováci môžu zvykať na to, že im bude vládnuť Stanislav Mizík či Martin Beluský.

Konzervatívny Boris Kollár

Dnes sa v politickom spektre hlásia ku konzervatívnemu smeru takmer všetky politické strany v parlamente. „Pred voľbami v roku 2020 boli všetci konzervatívni, zdá sa, že aj teraz budú. Už aj Boris Kollár je konzervatívny. To je smutné,“ hovorí podpredseda Dobrej voľby.

Strana by mohla podľa A. Hlinu uspieť, ak by sa spojilo viacero konzervatívnych strán. Verí, že sa vytvorí istá skupina, ako aj dopyt zo strany voličov. „Nemusia to byť kamaráti, nemusia to byť frajerky, nemusia sa vedieť pekne usmievať, kým svieti kamera, ale je za tými ľuďmi nejaký príbeh,“ dodáva. Voličov by podľa neho mali osloviť ľudia, ktorí nebudú volebnú kampaň stavať na sľuboch, ale na výsledkoch, ktoré už v minulosti dosiahli.

„Alebo znovu uveríme ľuďom, ktorí si oprú bicykel, ktorí sa niekde zjavia, ktorí sa vedia usmievať, tváriť sa sväto a v prvej lavici kľačať tak, že majú krvavé kolená, nech sa páči. To je tá demokracia,“ uzatvára A. Hlina.

Čo si myslí podpredseda strany Dobrá voľba a Umiernení o Igorovi Matovičovi, a ako by mala vláda pomôcť občanom pri zdražovaní energií, sa dozviete v celom rozhovore.

Ďalšie dôležité správy

Diskusná relácia
Neprehliadnite

Mafia a fašisti nie sú alternatívou súčasnej vlády. Podľa Naďa nás nič lepšie nečaká

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie v Bratislave 25. júna 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Vládnutie trojkoalície bude agóniou. Vláda nebude ani svietiť ani kúriť, domnieva sa politológ

Na snímke premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) odpovedá na otázky novinárov po stretnutí predstaviteľov koalície, ktoré sa konalo vo vládnom hoteli Bôrik v Bratislave v piatok 12. augusta 2022. Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu. Predseda vlády to povedal po piatkovom rokovaní koaličných predstaviteľov v súvislosti s vládnou krízou. Heger apeloval na stabilitu a nájdenie riešení, ako zostať jednotní. Uviedol tiež, že všetky štyri strany sa
Neprehliadnite

Menšinová vláda s podporou fašistov bude jej smútočným záverečným dejstvom, tvrdia odborníci