Vlajková loď ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) je už na svete. Ministerstvo má už takzvanú súdnu mapu pripravenú na papieri ako pracovnú verziu a momentálne ju predstavuje sudcom po celom Slovensku. Práve ich sa reforma dotkne najviac, budú sa totiž redukovať okresné súdy s cieľom vyššieho výkonu justície.

M. Kolíková hovorila o zámere vytvorenia novej súdnej mapy ešte pred februárovými parlamentnými voľbami. Opatrenie sa dostalo aj do programového vyhlásenia kabinetu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). S myšlienkou stratifikácie súdov sa pohrávali aj predošlé vedenia rezortu spravodlivosti, z plánov však napokon upustili pre nedostatočnú politickú podporu či nedostatok času.

Na snímke budova Justičného paláca, v ktorej sídli Okresný súd Bratislava I a Krajský súd Bratislava. TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Na snímke budova Justičného paláca, v ktorej sídli Okresný súd Bratislava I a Krajský súd Bratislava. TASR - Jaroslav Novák

Vynovená mapa má byť podľa rezortu návratom do čias deväťdesiatych rokov minulého storočia. Počty súdov zdvojnásobil až Vladimír Mečiar, jeho systém funguje aj v súčasnosti. Okresných súdov je momentálne až 54, niektoré z nich riešia iba stovky prípadov ročne. Na porovnanie, ich kolegovia z Bratislavy alebo Košíc majú práce mnohonásobne viac. Systém preto počíta s vytvorením takzvaných mestských súdov. Tie pribudnú práve v spomínanom hlavnom meste a východoslovenskej metropole.

Ministerstvo plánuje plán realizovať postupne legislatívou od budúceho roka, pričom s prvými reálnymi zmenami sa počíta v roku 2022. Mapa zahŕňa aj vytvorenie najvyššieho správneho súdu, ktorý nezastreší len správne súdnictvo, ale napríklad aj disciplinárky pre viacero právnických odvetví. O reorganizácii súdov sa zatiaľ medzi politikmi príliš nahlas nehovorí, najskôr sa majú k návrhom vyjadriť odborníci.

Cestovanie v čase

„Cieľom reformy je zvýšiť dôveryhodnosť súdnictva, jeho výkon a kvalitu, a zároveň zabezpečiť pre sudcov a zamestnancov súdov lepšie podmienky na prácu a rozhodovanie. Zmeny v súdnej mape znamenajú v podstate návrat do roku 1996. Vláda Vladimíra Mečiara s účinnosťou od roku 1997 počet súdov takmer zdvojnásobila,“ píše sa v dokumente z ministerstva, ktorý je dostupný na internete.

Výsledkom reorganizácie nemá byť len vyššia efektivita v súdnictve, ale aj špecializácia sudcov. Tí by sa po novom zaoberali iba jedným typom prípadov – napríklad trestnými. „Súdy so vzdelanými a špecializovanými sudcami v dostatočnom počte budú môcť zabezpečiť prejednanie vecí v kratšom vymedzenom čase a pri minimálnom počte pojednávaní,“ približuje svoje zámery rezort spravodlivosti.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala nového predsedu Najvyššieho súdu SR Jána Šikutu (na snímke) 20. mája 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Odchod sudcov pre vysoký vek odvolanie v kauze Kuciak neovplyvní, tvrdí najvyšší súd

Ministerstvo si od zmien teda sľubuje predovšetkým rýchlejšie a efektívnejšie rozhodovanie. Systém by mohol pohnúť aj s takzvanými reštančnými vecami, teda spismi, ktoré neboli vyriešené do jedného roka, odkedy súdu pribudli.

Nové obvody

Okresné súdy už nebudú viac okresnými, rezort spravodlivosti kompletne prekreslí aj ich súčasnú sieť. „Mapu všeobecných súdov navrhujeme rozdeliť do tridsiatich obvodov prvostupňových súdov a troch obvodov odvolacích súdov,“ vysvetľuje ministerstvo v pracovnej verzii. Súdy v najväčších slovenských mestách – v B ratislave a Košiciach – tiež prejdú zásadnou zmenou.

Novelu Exekučného poriadku presadila exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Zdroj: Martina Brunovská
Novelu Exekučného poriadku presadila exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Vzniknúť v nich majú mestské súdy, pod ktoré prejdú všetky doterajšie okresné pracoviská. Nápad nie je nový, už v minulosti ho predstavila vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Jej návrh narazil na tvrdý odpor, od zámeru napokon preto upustila. Práve pod L. Žitňanskou pôsobila súčasná šéfka rezortu Mária Kolíková ako štátna tajomníčka.

„Bratislava a Košice sú veľmi špecifické tým, že v rámci nich je viacero súdov. V Košiciach sú dokonca všetky súdy v jednej budove. Myslím si, že je bežné, že sa ľudia presúvajú za prácou aj do iných mestských častí, a nie je to problém. Chceme využiť ten potenciál, aby to bolo čo najefektívnejšie,“ vysvetľovala po nástupe do funkcie M. Kolíková.

Redukcia krajských súdov

Zmení sa aj súčasný stav krajských súdov, ktorých je momentálne osem. Po novom budú tri – v Trnave, v Banskej Bystrici a v Prešove. Súdy čaká zrejme aj oficiálna zmena názvu, z krajských sa totiž stanú odvolacie. Práve pri nich môže ministerstvo naraziť na najväčší odpor sudcov, ak totiž budú musieť cestovať za prácou do iného kraja, ovplyvní to aj ich osobný život.

Martin Glváč
Neprehliadnite

Po vražde novinára Jána Kuciaka padali hlavy aj na najvyšších poschodiach

Plán sa nedotkne podľa predpokladu Najvyššieho súdu SR, Ústavného súdu SR ani Špecializovaného trestného súdu.

Reforiem bude viac

Súdna mapa je len jedným z mnohých opatrení, ktoré chce zaviesť M. Kolíková do praxe v tomto volebnom období. Jej rezort už medzičasom predstavil zásadný balík zákonov, ktoré sa dotknú fungovania Súdnej rady SR, zloženia ústavného súdu či automatického dôchodkového veku sudcov.

Ministerstvo spravodlivosti testuje aj ďalší projekt – váženie spisov, ktoré porovná jednotlivé prípady a následne vyhodnotí mieru ich náročnosti.