Vo väzniciach sú stále medzery, ktoré dávajú priestor na neskoršie špekulácie. Situáciu vníma aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá pre TREND potvrdila, že plánuje materiálne dovybaviť nielen samotné ústavy, ale aj príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. Na biele miesta ukázali najmä prípady samovrážd, respektíve pokusov bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského a niekdajšej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej.

Na Ministerstvo spravodlivosti sa predovšetkým po incidente okolo exprezidenta policajného zboru valila vlna kritiky, rezort preto plánuje na problematiku reagovať. Ak by bol vo väzniciach moderný kamerový systém, nekonečnému vysvetľovaniu by sa dalo na základe záznamov ľahko predísť.

Peniaze pôjdu teda primárne do materiálneho vybavenia. Rezort plánuje v dohľadnej dobe predložiť materiál do medzirezortného pripomienkového konania. Zišlo by sa posilniť aj personálne kapacity „dozorcov“, ich súčasné počty jednoducho na tisíce ľudí vo väzbe, alebo výkone trestu, nestačia. Slovo zmodernizovaný sa dá navyše momentálne použiť iba pri bratislavskom ústave v Justičnom paláci. Zvyšné väznice sa boria so značnými problémami, sú v zlom technickom stave a problémy sú aj v ďalších oblastiach.

Rezort spravodlivosti okrem toho, že chce naliať peniaze do vybavenia zriadil aj pracovnú skupinu, ktorej cieľom je prísť s alternatívami, ako zlepšiť podmienky pre samotných väzňov. Diskutuje sa o viacerých možnostiach, pomôcť by mohli pri prevencii proti samovraždám aj pravidelné návštevy psychológov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa