Európska únia si chráni financie takzvaným sankčným mechanizmom, ktorý pri nedostatkoch v oblasti princípov právneho štátu a odklonu od hodnôt demokracie neposkytne eurofondy členskému štátu automaticky. Pri zavádzaní mechanizmu sa rozhodnutiu vzopreli napríklad Maďarsko a Poľsko.

V posledných dňoch sa strhla diskusia na úrovni EÚ. Európska komisia odporučila znížiť vyplácanie eurofondov Maďarsku. Celkovo by malo byť pozastavených 7,5 miliardy eur. Dôvodom je porušovanie zásad právneho štátu a chabý boj proti korupcii. Eurokomisia už navyše blokuje Maďarsku financie vo výške šesť miliárd eur z fondu obnov po pandémii covid-19.

Odhodlanie posilňovať demokraciu nielen na európskom kontinente prejavila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v správe o stave únie. „Teraz prišiel čas investovať do sily našich demokracií, aby sme upevnili putá s rovnako zmýšľajúcimi partnermi a nadviazali vzťahy so všetkými demokraciami silami tohto sveta. Pretože zdieľame hodnoty a musíme mobilizovať našu spoločnú silu, aby sme mohli vytvárať spoločné dobro,“ uviedla s tým, že EÚ pripravuje pakt o ochrane demokracie. Zároveň je Európska únia podľa jej slov pripravená brániť spoločný rozpočet.

Práve ten považuje eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn za nedostatočne chránený. Riadenie finančných prostriedkov únie ohrozuje porušovanie zásad právneho štátu. Konkrétne má ísť o systémové nezrovnalosti v maďarskej legislatíve o verejnom obstarávaní, o nepostačujúcu ochranu proti konfliktu záujmov, nedokonalé uplatňovanie účinného trestného stíhania či o medzery v protikorupčných podmienkach.

Budapešť eurokomisii prisľúbila, že výhrady EÚ smerom k Maďarsku odstráni. Komisia dala Maďarsku čas do 19. novembra. Budapešť už predložila prvé návrhy zákonov, ktoré by jej mohli pomôcť dostať sa k financiám. O ich vyplatení však bude komisia s Maďarskom rokovať.

Maďarsko sa vzdiaľuje demokracii dlhodobo

V hodnotiacej správe, ktorú minulý týždeň schválil Európsky parlament, sa uvádza, že Maďarsko najmä svojou reformou justície, presunom financií do nadácií či zákonmi počas núdzového stavu sa čoraz viac odkláňa od hodnôt demokracie. Európsky parlament poukázal tiež na problémové používanie špionážneho softvéru Pegasus, ktorý využíva čoraz viac štátnych orgánov.

Problémom je aj otázka nezávislosti súdnictva, ochrana novinárov a snaha o ich umlčanie, ochrana osobných údajov, práva menšín ale tiež sociálne a hospodárske práva. Politický systém je na základe nedostatkov podľa komisárky možné označiť skôr za volebnú autokraciu.

Samotný maďarský premiér Viktor Orbán vo svojich prejavoch viackrát spochybnil liberálnu demokraciu a tvrdí, že liberálna demokracia smeruje k nalomeným morálnym hodnotám. Ako alternatívu preto navrhuje konzervatívnejšiu kresťanskú demokraciu, ktorá sa niektorým hodnotám Európskej únie vzdiaľuje.

Anketa
Súhlasíte s politikou Viktora Orbána?
 • 74%
 • 25%
 • 1%
Anketa
Mala by Európska únia vyplatiť eurofondy Maďarsku?
 • 76%
 • 23%
 • 1%

Slovensko bude musieť zaujať jednoznačný postoj

Premiér Eduard Heger v súvislosti s návrhom eurokomisie uviedol, že tá koná v zmysle toho, na čom sa členské štáty zhodli. Kondicionalita, prijatá Európskym parlamentom, má podľa jeho slov predovšetkým chrániť zneužitie európskych peňazí. „To je napokon aj dlhodobá priorita mojej vlády. Slovensko z vlastnej skúsenosti veľmi dobre vie, čo znamená rozkrádanie eurofondov za čias bývalých vlád," uviedol.

Pomocnú ruku je však Maďarsku ochotný podať tým, že ak to bude potrebné, zahlasuje za predĺženie lehoty, počas ktorej by Budapešť prijala opatrenia pre získanie eurofondov. Definitívnu podporu však nezaručuje. „Koalíciu budem priebežne o tomto vývoji informovať a rozhodnutie, ako budeme hlasovať, prijmeme až v momente, keď budeme poznať, aká je finálna ponuka na maďarskej strane,“ dodal premiér.

Zásadne proti návrhu eurokomisie odobrať eurofondy Maďarsku je predseda strany Smer-SD Robert Fico a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorí sú presvedčení, že Slovensko by malo tento návrh jednoznačne vetovať.

Maďarsko je podľa slov R. Fica potrestané iba za to, že má iný názor na Ruskú federáciu a na ruskú agresiu na Ukrajine, čo on považuje za nebezpečné. „Je to preto, lebo sa vraj v Maďarsku porušujú nejaké princípy právneho štátu? Keby sme sa bavili o princípoch právneho štátu, tak na Slovensku musia zobrať všetky eurofondy Slovenskej republiky,“ povedal v diskusnej relácii RTVS O 5 minúť 12. To, čo predviedla EÚ, je podľa jeho slov priam šokujúce.

Anketa
Súhlasíte s názorom Roberta Fica a Borisa Kollára?
 • 75%
 • 25%
 • 0%
Anketa
Malo by sa Slovensko uberať politickou cestou Maďarska?
 • 74%
 • 24%
 • 2%

Preferencie im stúpajú napriek prešľapom

Postoj R. Fica a B. Kollára je z hľadiska ich stúpajúcich preferencií zaujímavý. Svojím obdivom či schvaľovaním niektorých krokov Maďarska sa títo politici netaja. Politológ Radoslav Štefančík tvrdí, že postoj čelných predstaviteľov politických strán vypovedá o sympatiách voči politike Viktora Orbána, ktorého vzťah k demokracii nie je úplne pozitívny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
 • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa