Maďarský parlament schválil tento týždeň zákon, podľa ktorého sa štátne univerzity dostanú pod kontrolu súkromných nadácií. Nie však úplne súkromných. Nadácia budú riadiť správne rady, ktorých nominantov si vyberá vláda.

Orbánova vláda to zdôvodňuje snahou o posilnenie roly štátu vo vysokoškolskom prostredí a efektívnejším riadením univerzít. Tiež chce takto do školstva napumpovať viac peňazí.

Do univerzít by prostredníctvom nadácií mala totiž ísť asi pätina (viac ako 4 miliardy eur) z maďarského plánu na čerpanie Fondu obnovy. Podľa Bloombergu však zatiaľ nie je isté, či bude Európska komisia s takýmto využitím fondu súhlasiť. Plány sa posielajú do Bruselu na konci apríla a Komisia ich ešte musí odobriť.

Nie je to však jediný nový finančný stimul. Fidesz na nadácie presunul aj veľkú časť štátnych podielov v dôležitých firmách. Maďarská opozícia s týmto krokom nesúhlasí. „Chcete zadarmo odovzdať zvyšky štátneho majetku týmto nadáciám,“ povedala podľa Reuters maďarská opozičná poslankyňa Erzsebet Schmuck.

Vplyv aj po prehratých voľbách

Kritici hovoria, že snaha o ovládnutie univerzít prostredníctvom nadácií je len pokračovaním rozpínania Orbánovho režimu, ktorý už predtým ovládol média či Maďarskú akadémiu vied a svoju skúsenosť má aj s vysokými školami.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa