Až doteraz zvládal Joe Biden rusko-ukrajinský konflikt s rezolútnosťou, no pokojom zároveň. Nedávna návšteva 79-ročného amerického prezidenta Poľska však v ňom vyvolala viac vášní, ako by bolo na mieste.

V závere ostrého prejavu voči Vladimírovi Putinovi sa dopustil niečoho, čo mnohí profesionáli a komentátori zahraničných vzťahov hodnotia ako vážne faux-pas. Na jeho konci sa nechal uniesť a išiel úplne mimo scenár, keď povedal: „preboha, tento muž nemôže ostať pri moci“.

Reakcie boli okamžité. Americký senátor, republikán James Risch, člen výboru pre zahraničné veci uviedol, že Joe Biden mal dobrý prejav, ale „hrozné faux-pas v jeho závere“. „Preboha, želám si, aby sa držal scenára,“ dodal J. Risch.

Okamžite po slovách amerického prezidenta reagoval Biely dom aj minister zahraničných vecí Tony Blinken, ktorí sa snažili veci uviesť na pravú mieru. Ich odkazom bolo, že nemajú záujem o zmenu režimu v Rusku, a vlastne ani kdekoľvek inde. T. Blinken na upokojenie situácie dodal, že „voľba lídra Ruska je na Rusoch“.

Slová J. Bidena totiž naznačovali možnosť zmeny zahraničnej politiky Spojených štátov vo vzťahu k Rusku, čo by hrozilo vážnou eskaláciou vzťahov. „Nie je toho omnoho viac, čo môžete spraviť na eskaláciu situácie, ako volať po zmene režimu,“ dodal J. Risch.

„Tento komentár bude vnímaný ako priame miešanie sa do vnútorných záležitostí Ruska a zároveň bude hrať do kariet ruskej propagandy, že Spojené štáty sú nepriateľská sila,“ povedal William Pomeranz, šéf think-tanku Wilson Center’s Kennan Institute.

Americký prezident je známy svojimi emotívnymi vyhláseniami a rovnako aj početnými faux-pas.

Ďalšie dôležité správy