„Prostredníctvom peňazí na ruku si mal kúpiť dva rodinné domy,“ píše sa v uznesení o väzobnom stíhaní bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petra Hraška. Domy sa nachádzajú v obci Ivanka pri Dunaji neďaleko Bratislavy a hoci nie sú v uznesení ocenené konkrétnou sumou, ich hodnota sa pohybuje v státisícoch eur. Financie pochádzajú podľa vyšetrovateľov z činnosti údajnej zločineckej skupiny, ktorú viedol nitriansky oligarcha Norbert Bödör. Okrem P. Hraška medzi obvinenými figuruje napríklad bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, šéf finančnej jednotky Bernard Slobodník či špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško prezentoval výsledky akcie
Zdroj: Matej Jankovič
Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško prezentoval výsledky akcie

Exriaditeľ NAKA putoval do väzby medzi poslednými, pretože ho museli v deň rozhodovania náhle hospitalizovať. O obvinených rozhodoval sudca Rastislav Stieranka, pri P. Hraškovi sú v uznesení spomenuté nehnuteľnosti, ktoré využíva. „Rodinné domy sú vo vlastníctve úplne inej osoby, no napriek tomu v nich býva a žije s rodinou, čo dokumentuje zápisnica z domovej prehliadky,“ uvádza uznesenie. 

Na snímke bývalý vysokopostavený policajný funkcionár Bernard Slobodník na Úrade špeciálnej prokuratóry v Pezinku.
Neprehliadnite

Akcia Očistec: Slobodník si prilepšoval z úplatkov aj desiatimi tisícmi mesačne, teraz spieva

V dokumente je opísané aj konanie skupiny, v rámci ktorého exfunkcionári podľa uznesenia zásadne zlyhali. „Obvinení napriek svojmu postaveniu, svojím kompetenciám a právomoci, konali v rozpore so svojimi povinnosťami, a to za účelom osobného prospechu, respektíve na prospech iných a to aj závadových osôb,“ opisuje konanie dokument. Podľa dozorujúceho prokurátora skupina fungovala dlhé roky, a preto je pravdepodobné, že by mohla pokračovať v prípade vyšetrovania na slobode v trestnej činnosti.

Kontakty na súčasných policajtov

Rizikové sú aj silné väzby na policajtov. „Veľkým rizikom kolúzneho správania sa obvinených sú aj ich väzby na aktuálnych príslušníkov PZ, s ktorými majú dlhoročné väzby a ktorí môžu byť činní pre túto skupinu. Toto konštatovanie je podporené aj tou skutočnosťou, že obvinení svoje zadržanie očakávali,“ dopĺňa uznesenie.

NORBERT BÖDÖR Na pojednávaní k vražde novinára Kuciaka vystupoval ako svedok.
Zdroj: TASR
NORBERT BÖDÖR Na pojednávaní k vražde novinára Kuciaka vystupoval ako svedok.

Skupina okolo N. Bödöra profitovala z rôznych činností. Podľa uznesenia využívala nelegálne policajné databázy, okrem biznisu so zisteniami tiež sledovali či odpočúvali vybrané osoby. Medzi nimi sa mal ocitnúť napríklad aj súčasný premiér Igor Matovič (OĽaNO) alebo momentálne advokát a exminister spravodlivosti či vnútra Daniel Lipšic. Je pravdepodobné, že obaja spomínaní budú v prípade vypočutí vyšetrovateľmi.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa