Jedna babka ukázala na druhú prstom a preto ju polícia zatkla. Takýmto podobným štýlom sa snažil vysvetľovať zadržanie bývalého vedenia polície na čele s exprezidentom Tiborom Gašparom niekdajší premiér Robert Fico. Obvinenia sú však podporené viacerými svedeckými výpoveďami, dnes je už navyše známe, že s vyšetrovateľmi spolupracuje exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, či Bernard Slobodník, ktorý zastával post riaditeľa jednotky finančnej polície. Podľa uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré má TREND k dispozícii mala naviac skupina okolo nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra k politike iba na skok. 

Okrem spomínaných dvoch funkcionárov sa rozrozprávali aj nižšie postavení členovia partie. Aj oni podľa uznesenia dokresľujú situáciu, navyše nezávisle od Ľ. Makóa či B. Slobodníka. Do okruhu obvinených patrí aj exfunkcionár z ministerstva vnútra - Martin Fleischer, ako aj Milan Mihálik či Pavol Vorobjov. Poslední dvaja menovaní boli preverovaní políciou už skôr, keď sa na verejnosti objavili informácie o nezákonných lustráciách novinárov či iných osôb. Na zozname bol aj Ján Kuciak, ktorého spoločne so snúbenicou Martinou Kušnírovou zavraždili vo februári 2018. 

Na snímke bývalý policajný prezident Tibor Gašpar odchádza z Úradu špeciálnej prokuratóry po tom, čo bol podať trestné oznámenie. TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Na snímke bývalý policajný prezident Tibor Gašpar odchádza z Úradu špeciálnej prokuratóry po tom, čo bol podať trestné oznámenie. TASR - Jaroslav Novák

Práve fyzická likvidácia mladého páru spôsobila zemetrasenie na slovenskej spoločenskej, politickej či funkcionárskej scéne. Z kresla premiéra sa musel porúčať R. Fico, z postu ministra vnútra Robert Kaliňák. Po istom čase a značných obštrukciách sa vymenilo aj policajné vedenie, vrátane prezidenta Tibora Gašpara, riaditeľa NAKA Petra Hraška či šéfa protikorupčnej jednotky - Róberta Krajmera. Paradoxom bolo pôsobenie Tomáša Druckera ako ministra vnútra, pretože nedokázal odvolať T. Gašpara. Na odchode sa s ním dokázal dohodnúť až premiér Peter Pellegrini.

Smer, SNS a Most-Híd

„Najmä v prospech členov strany Smer-SD, ktorí takto získavali neoprávnené výhody v politickom súboji," píše sa v časti policajného uznesenia. V inej pasáži sa pre zmenu uvádza, že nelegálne získané informácie, s ktorými skupina operovala mali mať k dispozícii aj členovia Smeru, ktorí ich následne využívali proti politickým oponentom. Okrem strany Smer sa v uznesení spomína aj iná strana - SNS, ktorá bola v rokoch 2016 až 2020 súčasťou vládnej koalície. Treťou do partie bola v tých rokoch strana Most-Híd, jej názov ale v reťazci priamo nefiguruje.

Na snímke tabuľa s nápisom na budove, v ktorej sídli Generálna prokuratúra SR na Štúrovej ulici v Bratislave 15. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Šéfovať prokuratúre bude dvojnásobný pracovný úväzok

Zatiaľ je údajne na vrchole organizovanej skupiny spomínaný N. Bödör. Okrem neho je však do prípadu namočené takmer komplenté bývalé vedenie policajného zboru, ktoré nedávno skončilo v putách. Obdobnú pozíciu ako N. Bödör zastával v hierarchii aj švagor jeho otca Miroslava a bývalý prezident polície - Tibor Gašpar. V skupine bol aj niekdajší šéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško, či šéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer. S vyššie menovanými sa mal pravidelne stretávať na akýchsi poradách aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý im mal dodávať informácie o vyšetrovaných prípadoch.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa