Európsky parlament a Rada Európskej Únie (EÚ) ešte koncom novembra 2019 schválili novú smernicu o lepšom presadzovaní a modernizácii predpisov v oblasti ochrany spotrebiteľa pod názvom „smernica Omnibus“.

Jednotlivé členské štáty mali do 28. novembra 2021 zosúladiť svoju legislatívu s touto smernicou. Slovensko však túto smernicu do zákona o ochrane spotrebiteľa zatiaľ nezapracovalo.

„Neskorá transpozícia smerníc v krajinách EÚ je dlhodobým problémom, na ktorý má v súčasnosti vplyv aj pandémia,“ uvádza advokátka z advokátskej kancelárie Accace Simona Klučiarová.

Účinnosť novej európskej smernici začína plynúť na slovenských a ostatných spotrebiteľov, ktorí sú členmi EÚ, od 28. mája 2022. To znamená, že od tohto dátumu budú členské štáty musieť uplatňovať opatrenia uvedené v smernici.

Smernica EÚ z novembra 2019/2161 o lepšom presadzovaní a modernizácií predpisov Únie v oblasti ochrany spotrebiteľa prináša napríklad tieto zmeny:
  • väčšiu transparentnosť pri online nákupoch, čo znamená povinnosť zverejniť informácie o spôsobe zostavovania poradia ponúk
  • dvojitá kvalita produktov = klamlivá praktika 
  • povinnosť informovať o zvyšovaní ceny, ak zákazník prejaví záujem o produkt v online priestore (klikne naň)
  • zákaz predaja vstupeniek robotom
  • kontrola recenzentov, ktorí musia byť reálnymi zákazníkmi 
  • poskytnutie prístupu alebo služby za poskytnutie údajov je kvalifikované ako platba
  • zľava je len vtedy zľava, ak je poskytnutá z najnižšej ceny za posledných 30 dní

Ministerstvo hospodárstva pripravuje nový zákon

Omeškanie zavedenia smernice do národnej legislatívy ministerstvo hospodárstva vysvetľuje prípravou návrhu nového zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorým má byť do právneho poriadku Slovenskej republiky transponovaná aj smernica.

„V súčasnosti na návrhu zákona prebiehajú legislatívne práce, ktorý bude predložený do medzirezortného pripomienkového konania začiatkom roka 2022,“ reaguje hovorkyňa ministerstva hospodárstva Katarína Matejková.

ECB
Neprehliadnite

Spotrebitelia v eurozóne očakávajú, že inflácia po prudkom raste zamieri nadol

Podľa jej slov Slovenská republika preto intenzívne komunikuje s Európskou komisiou o omeškaní prijatia nového zákona o ochrane spotrebiteľa. „V súčasnosti je plán nastaviť účinnosť nového zákona o ochrane spotrebiteľa zhodne s účinnosťou smernice na 28. máj 2022,“ dodáva K. Matejková.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa