Vlastné plány s inštitúciou, kauzy z minulosti, pracovné skúsenosti či súčasný obraz prokuratúry v očiach verejnosti. Tieto témy dominovali trojdňovému grilovaniu kandidátov na post generálneho prokurátora. Uchádzačov vypočúvali poslanci ústavnoprávneho výboru, oficiálne poslali napokon celú sedmičku kandidátov do Národnej rady SR, hoci sudca Juraj Kliment preliezol iba o jediný hlas. O novom šéfovi prokurátorovi by sa mohlo rozhodnúť v parlamente už v závere pracovného týždňa, po hlasovaní poslancov musí úspešného kandidáta ešte odobriť prezidentka Zuzana Čaputová.

Isté je zatiaľ iba to, že novým generálnym prokurátorom bude muž. Kandiduje celkovo šesť prokurátorov a jediný neprokurátor - spomínaný sudca Juraj Kliment. Práve jeho vypočúvanie bolo jedno z najnáročnejších, detailne sa však rozhovorili aj ďalší - napríklad Ján Šanta, Tomáš Honz či Maroš Žilinka. Okrem nich kandiduje ešte Rastislav Remeta, Ján Hrivnák a Jozef Čentéš.

Kotrmelce favorita

Na stoličke sa pred poslancami najviac zapotil J. Kliment. Oproti ďalším kandidátom mal mať pritom jednu zásadnú výhodu - nie je z prostredia prokuratúry, a preto nie je zodpovedný za morálny úpadok inštitúcie. Ako sudca pôsobí na najvyššom súde, kde má pri rozhodovaní o dôležitých kauzách solídne meno. Poslancov však zaujímala napríklad spolupráca s niekdajším novinárom a zároveň členom Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrom Tóthom.

Juraj Kliment počas schôdze Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora SR v Bratislave 20. novembra 2020
Zdroj: Jaroslav Novák/TASR
Juraj Kliment počas schôdze Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora SR v Bratislave 20. novembra 2020

Vysvetlil, že v tom čase mu odmietli spoluprácu na knihe viaceré subjekty. Vtedy podľa vlastných slov nepoznal toxické kontakty P. Tótha napríklad s Marianom Kočnerom a ich spolupráca bola založená na faktoch ku knihe. „Po poznaní skutočností by som do tejto spolupráce už nešiel," vysvetľoval pomerne krkolomne na vypočutí J. Kliment. O sudcovi sa hovorilo od začiatku ako o jednom z horúcich kandidátov, podporu mal mať najmä v najsilnejšom členovi vládnej koalície – v hnutí OĽaNO.

Viacero prekvapení 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa