Vo svojom rozhodnutí to konštatuje Najvyšší súd SR, ktorý rozhodoval o sťažnosti exšéfa SIS proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu. Senát v odôvodnení verdiktu pripomína, že posudzoval predovšetkým dôvodnosť trestného stíhania, teda či existuje oprávnené podozrenie, že obvinený spáchal zločin.

Niekdajší riaditeľ mal podľa polície zobrať úplatok od vplyvného podnikateľa Zoroslava Kollára. Proti nominantovi hnutia Sme rodina vypovedajú aj jeho podriadení, okrem iných aj bývalý námestník Boris Beňa či exriaditeľ daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Podľa V. Pčolinského sú ich výpovede účelové, aby si polepšili v iných trestných konaniach. 

Obvinenie bývalého riaditeľa SIS sa týka aktivít Z. Kollára. Ten si podľa polície za čiastku 40-tisíc eur u riaditeľa SIS vybavil, aby na ňom tajná služba prestala pracovať. Z uznesenia najvyššieho súdu, ktoré má TREND k dispozícii, vyplýva aj to, že po údajnom odovzdaní peňazí neboli niektoré zachytené informácie proti podnikateľovi použité.

V. Pčolinský svoju vinu naďalej popiera a tvrdí, že aj jeho výsluch bol v rozpore so zákonom, pretože orgány činné v trestnom konaní nepožiadali o zbavenie mlčanlivosti. Exriaditeľ SIS v sťažnosti proti väzbe argumentoval aj tým, že povinnosť mlčať má širší záber, ako len na informácie z práce.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa