Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala nových ministrov. Ministerstvo hospodárstva, zahraničných vecí a spravodlivosti povedú odborníci Karel Hirman, Rastislav Káčer a Viliam Karas. „Namiesto ministrov za SaS prichádzajú nové a čerstvé a veľmi silné posily. Obsadili sme ich nepoliticky a z radov najlepších odborníkov. Bude zabezpečená kontinuita,“ uisťoval premiér Eduard Heger.

Noví ministri podľa premiéra nebudú mať k dipozícii prvých sto dní, no keďže sa s problematikou stretávali dennodenne, očakáva od nich, že rezorty a s nimi spojené povinnosti uchopia od prvého dňa na maximum.
Keďže vláda nedokázala nájsť adekvátnu náhradu za ministra školstva Branislava Gröhlinga, dočasne bude rezort viesť Eduard Heger. Prezidentka pri vymenovaní nových ministrov tento krok kritizovala. Upozornila na to, že rezort potrebuje akútne riešiť nedostatok učiteľov.

Koalícii chýbajú odborníci

Obsadenie rezortov odborníkmi má podľa politológov viacero dôvodov. „Nominácia týchto ľudí je z núdze cnosť. V podstate budú zachraňovať už len to, čo sa bude dať,“ uviedol pre TREND politológ Tomáš Koziak, podľa ktorého sa kompetentní priznali, že odborníkov vo vlastných radoch nemajú. Odbornú personálnu základňu v týchto politických stranách nevníma. „Hovoríme predovšetkým o OĽaNO a Sme rodina,“ dodal. Nedostatok odborných kapacít sa podľa jeho slov ukázal už pri prvotnom obsadzovaní vedúcich postov na jednotlivých ministerstvách a v ďalších inštitúciách.

Dôvodom nedostatku ľudí je charakter politických strán. Sú to strany, ktoré sú pospájané po politickom základe a takéto strany odborníkov nepriťahujú a odborníci sa takisto do takýchto strán príliš nehrnú,“ skonštatoval T. Koziak.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa