Peniaze ako záruka toho, že obvinený bude spolupracovať so súdom, je v našich končinách v drvivej väčšine prípadov raritou. Obdobne nepochodila ani manželka špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorá súdu namiesto väzby ponúkla 50-tisíc eur. V niektorých západných krajinách je bežné, že ako náhrada väzenia slúžia peniaze, čiastku však vo finále určuje súd. Na  Slovensku je postup skôr opačný, návrhy podávajú príbuzní, súd ich v drvivej väčšine prípadov neakceptuje. 

Prípad D. Kováčika v súvislosti s kauciou sprevádza aj jeden paradox. Špeciálny prokurátor s pozastaveným výkonom funkcie mal byť podľa svedectiev nápomocný mafiánskej skupine Takáčovcov. Jej šéfa Ľubomíra Kudličku svojho času prepustili na finančnú zábezpeku vo výške 100-tisíc eur, išlo však o menej závažný trestný čin. Aj pri tomto verdikte sa mal angažovať D. Kováčik, aby neprišlo odvolanie zo strany špeciálnej prokuratúry, a prípad nesmeroval na odvolanie.

Zločinecká skupina

Sudkyňa Pamela Záleská rozhodla o D. Kováčikovi v nedeľu v noci, verdikt ešte nie je právoplatný, keďže sa obvinený odvolal. Definitívnu bodku dá teda v jeho prípade Najvyšší súd SR o niekoľko dní. Špecializovaný trestný súd rozhodol aj v prípade policajného funkcionára Norberta Pakšiho. Rovnako ako D. Kováčik aj on putuje do väzby, proti verdiktu sa neodvolal a je tak právoplatný. Obaja spomínaní sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iných skutkov.

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika
Neprehliadnite

Desiatky dozorovaných prípadov bez výsledkov. Kto je zadržaný prokurátor Kováčik?

Aj keby Dušanovi Kováčikovi potvrdil Najvyšší súd SR väzbu, môže sa proti nej odvolávať v pravidelných intervaloch. Najskôr tak môže urobiť 30 dní po právoplatnom verdikte, prakticky môže žiadať o prepustenie na slobodu každý mesiac. Pri rozhodovaní o väzbe zákon pozná hneď niekoľko možností. Okrem financií prichádza do úvahy aj písomná záruka dôveryhodnej osoby, či skupiny osôb.

Väzba ako prevencia

Tí sa musia zaručiť za obvineného, že bude viesť riadny život, a že sa dostaví na všetky procesné úkony v trestnom konaní. Treťou alternatívou je dohľad mediačného a probačného úradníka. Sudkyňa P. Záleská však tieto možnosti rezolútne zamietla. U oboch obvinených sudkyňa nariadila kolúznu a preventívnu väzbu, N. Pakši by mohol navyše podľa jej stanoviska aj utiecť. 

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala nového predsedu Najvyššieho súdu SR Jána Šikutu (na snímke) 20. mája 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Odchod sudcov pre vysoký vek odvolanie v kauze Kuciak neovplyvní, tvrdí najvyšší súd

„Dôvodom väzby je u obvineného Dušana Kováčika obava z možného ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Dôvodom väzby u obvineného Norberta Pakšiho je obava z možného úteku, ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti, teda úteková, kolúzna a preventívna väzba,“ objasnila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. 

Oficiálne šéf úradu

Dušan Kováčik je oficiálne naďalej špeciálnym prokurátorom iba s pozastaveným výkonom funkcie. Teoreticky je možné ho odstaviť až po právoplatnom odsúdení, to by mohlo trvať dlhé mesiace. Petíciu proti nemu spísali aj vlastní kolegovia z úradu, ktorí si neželajú, aby bol ich spolupracovníkom či nadriadeným. Úrad vedie v súčasnosti jeho zástupca - Alexander Bíró.