Napätie na východnej Ukrajine by sa v posledných dňoch dalo krájať. Oblasť Donbasu, ktorá je domovom pre samozvanú Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku, sa opäť stala miestom krviprelievania. Obe strany konfliktu opakovane porušili prímerie z júla minulého roka a okrem iného začali používať aj ťažké delostrelectvo.

Tentoraz však nejde len o bežné potýčky medzi Kyjevom a Moskvou podporovanými separatistami. V priebehu posledných dní došlo k presunu značného množstva ruskej vojenskej techniky smerom k ukrajinským hraniciam. Videá na sociálnych sieťach zachytili pohyb bojových vozidiel pechoty, tankov, samohybných húfnic a raketometov.

87. rokovanie vlády SR
Neprehliadnite

Naď verí, že sa situácia na Ukrajine upokojí, situáciu monitorujú

Kým Moskva zdôrazňuje svoje odhodlanie pre mierový proces a hovorí o práve premiestňovať armádu na svojom území, Kyjev začal biť na poplach a mobilizovať západných spojencov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už absolvoval telefonické rozhovory s britským premiérom Borisom Johnsonom aj americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Spolu s rastúcim napätím začali pribúdať aj rôzne scenáre rozuzlenia krízy na ukrajinsko-ruských hraniciach. V hre sú v súčasnosti všetky možnosti – od ruského blufu pre odvedenie pozornosti od zlyhaní na domácej scéne, vyprovokovania Ukrajiny do útoku na Donecku, až po prípravu otvorenej invázie na Ukrajinu.

Zlyhanie rokovaní

Od ruskej anexie Krymu a vypuknutia vojny v Doneckej a Luhanskej oblasti ubehlo už sedem rokov, no riešenie konfliktu je naďalej v nedohľadne. Mnohé rokovania v rámci Minského alebo Normandského formátu (Rusko, Ukrajina, Nemecko a Francúzsko) priniesli len čiastočné riešenia a dočasné prímerie.

Väčšinu otázok však čas nevyriešil a na povrch vyplávali ďalšie prekážky na mierové riešenie konfliktu. Krymský polostrov získal spojenie s kontinentálnym Ruskom pomocou mostu cez Kerčský prieliv, no sužuje ho nedostatok pitnej vody, ktorej zásobovanie bolo odseknuté ukrajinskou stranou.

Namiesto mierových rokovaní je teraz na stole téma vojny a namiesto zmierenia V. Zelenskyj ešte vo februári zakázal tri televízne stanice napojené na proruskú opozičnú stranu
 

V Donbase sa pojem Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky už etabloval. Ekonomické a vojenské dodávky zo strany Moskvy zas zaistili lojalitu miestneho obyvateľstva. Na Donbase pokračuje proces tzv. pasportizácie miestneho obyvateľstva, teda rozdávania ruských pasov obyvateľom sporných území.

Momentálne status quo nevyhovuje ani Kyjevu, ani Moskve. Situácii nepomáha ani skutočnosť, že zároveň ruský prezident V. Putin, ako aj ukrajinský prezident V. Zelenskyj čelia na domácej politickej scéne mnohým výzvam a poklesu popularity.

Zelenskyj v pasci

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa